Památky a zajímavosti Horní Blatná
Mezi památky v Horní Blatné lze řadit kostel sv. Vavřince, místní faru, hrázděný dům čp. 127, kapli sv. Kříže a sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Josefa, sousoší Piety nebo sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého.
Kostel sv. Vavřince, jehož data založení nejsou známy. Je to rozhlehlá kostelní stavba, dominující náměstí s dvojicí věžic a mohutnou věží, kterou lze spatřit z dálky. Počátkem 90. let 20. století prodělal kostel významné opravy za přispění finančních prostředků ze sbírky spoluobčanů ze SRN - bývalých rodáků, za přispění dotace MK ČR a za významného přispění obce Horní Blatná.
Barokní hřbitovní kaple sv. Kříže byla postavena v době před polovinou 18. století v jihozápadní části obce Horní Blatná. V roce 2000 proběhla rekonstrukce zchátralé kaple.
Velká jednolodní barokní kaple s širokou lodí se zkosenými nárožími a presbytářem zakončeným odsazeným segmentem. V západní, průčelí je představěná hranolová věž s připojenou boční apsidální kaplí Olivetské hory a novější předsíní před vstupní částí. Vnější fasády jsou členěny lizénami. Vnitřní prostor kaple je plochostropý se štukovými zrcadly, stěny v koutech presbytáře jsou členěny pilastry s ornamentálními hlavicemi. Na stěnách lodi bývaly dvojice nik se současnými sochami sv. Josefa, sv. Anny, sv. Barbory a archanděla Gabriela. Podvěží je zaklenuto valeně s výsečemi a kaple Olivetské hory valeně. Na západní straně věže za předsíní se nalézá kamenný obdélný profilovaný portál. V západní části lodi je vestavěna dřevěná kruchta z původního zařízení interiéru z doby kolem poloviny 18. století s červeně mramorovanými římsami a rámy, kuželkami zeleně a sloupy modře. Bohaté zařízení interiéru pocházelo z doby výstavby. Dřevěný polychromovaný baldachýnový hlavní oltář se sochou Ukřižování na pozadí řasené drapérie. Vlastní oltářní jádro bývalo tvořeno zeměkoulí s hadem, na němž spočívá krucifix v životní velikosti. Na římse obraz býval novější Madony bolestné. Po stranách na římse plastické kolorované reliéfy Evangelistů. Hlavní oltář byl zničen koncem 20. století. Dva protějškové bohatě řezané boční oltáře Nejsvětější Trojice a Čtrnácti sv. Pomocníků. Dřevěný boční oltář Nejsvětější Trojice z doby po roce 1700 na evangelické straně v chóru. Polychromovaný, mramorovaný a zlacený oltář s kvalitní sochařskou výzdobou. Ve spodní části retabula bývala dvojice sošek světců, ve střední části retabula pak skříň s novým pražským Jezulátkem uvnitř. Ve středu nástavce oltáře býval Bůh-Otec. Zničen byl na konci 20. století. Protějškový boční oltář Čtrnácti sv. pomocníků lišící se jen ve figurální výzdobě. Ve středu retabula býval tepaný obrázek sv. Anny patrně na místě původního obrazu. Kolem rámu oltáře bývaly drobné figurky Čtrnácti sv. pomocníků. V nástavci bývala drobná plastika Vzkříšení a v kartuši menzy pak Hasslerův erb. Oltář byl zničen rovněž koncem 20. století. Ve výklencích lodi kaple bývaly dřevěné, vrcholně barokní sochy sv. Josefa, sv. Anny, sv. Barbory a Michaela Archanděla ze 3. čtvrtiny 18. století v nadživotní velikosti s plastickou polychromií. Sochy jsou dnes umístěné v kostele sv. Vavřince. Po obou stranách lodi stávali dřevěné lavice s řezanými postranicemi z původního vybavení interiéru z 2. čtvrtiny 18. století. Jednalo se o celkem 15 lavic spojených do dvou celků po šest a po devíti. Zničeny byli na konci 20. století. V chóru kostela stávali dvě patronátní lavice z doby kolem roku 1720 s postranicemi zdobenými řezaným akantem se stuhou. Lavice na severní straně bývala tesaře Hasslera, ta jižní Putzů. Obě byly zničeny na konci 20. století. Na kruchtě bývala bíle natřená skříň varhan z 18. století, zničená koncem 20. století. Sousoší v kapli Olivetské hory.
Kolem kaple se rozkládá hřbitov s neogotickou kaplí.
Vlastivědné muzeum, které se nachází ve zděném stavení s hrázděným patrem čp. 127. Měšťanský barokní dům z poloviny 18. století. Na bohatě profilovaném portálu letopočet 1754, místnosti v přízemí klenuty, v jedné patrové místnosti původní štuková výzdoba stropu, nad schodištěm dřevěný kazetový strop. Památka II. kategorie. Muzeum je součástí naučné stezky Vlčí jámy. Stálá expozice je věnována dějinám těžby a zpracování cínové rudy v okolí krušnohorských městeček Horní Blatné a Božího Daru.
Rozhledna na Blatenském vrchu je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1 044 metrů nad mořem. Byla postavena v roce 1912 hornoblatenskou jednotou pro zimní sporty, a to spolu s restaurací a s turistickou chatou. Projekt vypracoval chebský architekt Karl Matusch. Rozhledna byla pojmenována jako "Zitina vyhlídka", podle poslední rakouské císařovny Zity Bourbunsko Parmské.
Mezi další památky obce patří výklenková kaplička sv. Kříže, socha svatého Jana Nepomuckého, socha svatého Josefa, socha svatého Vojtěcha, sousoší Piety, sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého a historické domy čp. 113, 6, 4.