Památky a zajímavosti Jáchymov
Budovy na náměstí města Jáchymov byly vyhlášeny městskou památkovou zónou.
K památkám města Jáchymov patří špitální kostelík Všech svatých - nejstarší stavební památka města, která si zachovala původní vzhled, kaple svaté Barbory postavena koncem 18. století z podnětu horníků a hutníků (proto dvě věžičky), měšťanské domy na náměstí Republiky, Královská mincovna zbudována Ferdinandem I., radnice nebo Důl Svornosti.
Královská mincovna
Po udělení mincovního práva Šlikům králem Ludvíkem Jagellonským v roce 1520 byla v Jáchymově zřízena mincovna. K tomuto účelu byl zakoupen dům Kunze Eirolta, stojící vedle domu Jeronýma Šlika (dnešní radnice), v horní části města, v místě pozdější královské mincovny. Šlikův dům a mincovna původně tvořily jeden komplex.
Mince nesoucí na jedné straně ráz krále Ludvíka, později českého lva a na straně druhé obraz svatého Jáchyma se šlikovským erbem, byla nazývaná podle místa svého původu - Joachimsthalergulden, Thaler - tolar. Když v roce 1528 odňal nový český král Ferdinand I. Šlikům právo ražby mincí, přešla jáchymovská mincovna do královských rukou. Přestavba královské mincovny probíhala v letech 1533 až 1536 a již jako dokončenou jí v roce 1538 postihl požár, po kterém musela být znovu opravena. Průčelí byla původně prolomena velkými sdruženými okny palácového charakteru s kamenným ostěním, která byla po požáru nahrazena ostěním z levnější terakoty.
Nároží dosud dominuje arkýř s protínavými pruty a datací dokončení stavby 1536. Vstupní portál vede do síně s průjezdem na vnitřní arkádová nádvoří, kde byly původní provozy mincovny. Po útlumu těžby stříbra v Krušnohoří skončil v roce 1671 i provoz v jáchymovské mincovně. Dnes zde sídlí muzeum. Z původního technického zařízení mincovních provozů se zde dochovala konstrukce tavicí pece a mohutný dymník. V historickém sklepení je umístěno lapidárium cenných kamenických prvků, zejména pozdně gotických a renesančních, ze zbořených jáchymovských domů. Vedle mincovny stával dům mincmistra zbořený na konci 70. let 20. století.
Jáchymovská radnice
Když stará radnici na Chlebném trhu nepostačoval rychle se rozvíjejícímu městu, zakoupila městská rada roku 1531 dům Jeronýma Šlika v horní části města. Původní šlikovský palác sloužil jako nová radnice až do požáru v roce 1538. Objekt pak byl nově obnoven a rozšířen v letech 1540-1544. Dne 23. července 1782 radnice podruhé vyhořela a znovu byla obnovena v letech 1783-1784 podle projektu pražského stavitele Philippa Hergera. V roce 1871 byla věž nadezděna a zakončena romanticky cimbuřím. Do dnešní podoby byla radnice přestavěna v letech 1901-1902 podle projektu Johanna Beneshe z Ústí nad Labem a Antona Hammerschiedta z Jáchymova. Hlavní, severní trakt byl zvýšen o jedno poschodí, zvýšena byla také věž nasazením dřevěného ochozu a báně. Dva sloupy nesoucí věž byly posíleny pilíři s fiálami. Dnes zde sídlí Městský úřad, knihovna a v přízemí Infocentrum.
Kostel Všech svatých nazývaný též Špitální kostel patří zřejmě k nejstarším hrázděným sakrálním stavbám v západním Krušnohoří. Založen byl pravděpodobně v roce 1516 a sloužil snad ještě jako farní kostel staré obce Konradsgrün. Stojí ve stráni nad městem s vysokou sedlovou střechou, nad polygoniálním presbytářem a ukončenou zvoničkou s bání. Spodní část je zděná z lomového kamene, horní část je hrázděná a zevně přizděná kamenným zdivem. V interiéru bylo při opravě kostela v letech 1967 - 1968 odkryto hrázdění s fragmenty červené polychromie, což předpokládá optické uplatnění hrázdění v interiéru kostela. Ve spodních partiích se hrázděná konstrukce nezachovala, její existenci však dokládají otisky. Proto při celkové opravě kostela v letech 1990 - 1993 bylo hrázdění doplněno. Prostor lodi a presbytáře je zastoupen tabulovým stropem imitujícím strop kazetový. Podepřen je dvěma křížem položenými průvlaky, nesenými dvěma sloupy. Na hlavici sloupu před presbytářem je vyřezán letopočet 1533, což je rok vystavění stropu. V interiéru jsou zachovány staré kamenné náhrobní desky a oltář z dílny Lucase Cranacha. Dále je zde zachováno sousoší Kalvárie drážďanského sochaře Christopha Waltra z roku 1544. V roce 1530 byl před kostelem postaven špitál, později upraven v barokním stylu. V 60.-70. letech 20. století byl však zbořen.
Lázeňské domy a hotely:
Radium Palace- lázeňský hotel RADIUM PALACE poskytuje klientům komplexní lázeňskou péči, tedy léčení, ubytování a stravování. Tento neoklasicistní hotelový palác, vybavený veškerým luxusem své doby, byl dostavěn v roce 1912 a patřil k tomu nejlepšímu, co tehdejší Evropa mohla v oblasti lázeňství nabídnout.
Akademik Běhounek - lázeňské sanatorium AKADEMIK BĚHOUNEK postavené v roce 1975 je koncipováno pro komplexní lázeňské služby. Budova se šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími je nepřehlédnutelnou dominantou nad jáchymovským údolím.
Curie - lázeňský hotel CURIE poskytuje pacientům komplexní lázeňskou péči, která zahrnuje léčení, ubytování a stravování. Moderní panelový objekt byl postaven v roce 1992. Křídla budovy LS CURIE přiléhají k lázeňskému domu Elektra a k lázeňskému domu Praha, s nimiž je sanatorium propojeno v jeden celek krytým koridorem.
Praha - Lázeňský dům PRAHA byl původně postaven jako hotel Miracle v roce 1902. Hlavní budova je nyní propojena krytým průchodem se sanatoriem Curie, čímž splňuje kritéria komplexního léčebného zařízení.
Elektra - lázeňský dům ELEKTRA byl postaven okolo roku 1900 a vznikl spojením dvou původně samostatných budov Elektra a Mignon. Budova je propojena krytým průchodem s hotelem Curie, čímž splňuje kritéria komplexního léčebného zařízení.
Astoria - objekt ASTORIA vznikl spojením tří budov postavených na začátku 20. století - Seidel, Mariánský dům a Astoria. Nachází se přímo v centru lázeňské části města Jáchymova.
Nad jáchymovským údolím směrem k západu se vypíná Zámecký vrch s troskami hradu Freudensteinu, zvaného též Šlikovka.
Téměř současně se zahájením těžby stříbra a vznikem Jáchymova (1516) vzniklo zde pozdně středověké hradní opevnění chránící novou osadu dole. Hrad postavil r. 1517 Jan Münich pro Štěpána Šlika, vladaře ostrovské větve rodu a zakladatele jáchymovské slávy, který od r. 1519 razil v Jáchymově vlastní minci (pozdější joachimsthaler Grosch, tolar).
Poměrně jednoduchá pevnostní architektura vycházela z obdélného hradebního půdorysu 65 x 50 m, v jehož severovýchodním a jihozápadním rohu stály válcové věže o průměru 8 m a síle zdiva 1,7 m. K vnějším zdem,1,5 m silným, přiléhala uvnitř hospodářská a obytná stavení. Vchod byl umístěn v západní hradbě. Už v 16. století byly obě věže nestejně vysoké, jak ukazují soudobá vyobrazení, přičemž menší, jihozápadní věž, sloužící čistě obranným účelům, měla kuželovitou střechu a druhá, vyšší, severovýchodní obytná věž měla složitější zakončení s vyloženým ochozem na krakorcích a prohnutou kuželovitou střechou s lucernou. Hrad sloužil jednak jako sídlo horních hejtmanů nebo dočasně i Šliků, jednak jako ochrana Jáchymova.