Současnost obce Bačetín
Obec Bačetín má dobrou občanskou vybavenost, v místě je mateřská škola, která slouží i pro sousední obce. Vzhledem k nebývale narůstajícímu dopravnímu provozu po příjezdové silnici do Deštného, přistoupila obec v roce 2002 k vybudování třičtvrtě kilometru chodníků podél této komunikace. V obci není kostel a proto byla v roce 1991 vybudována nová smuteční síň, která slouží pro potřeby celého dobrušského regionu. Konají se tam jak církevní, tak občanské pohřby. Pro katolické pohřby byla smuteční síň vysvěcena biskupem Otčenáškem.
U osady Sudín se nachází velmi pěkné údolí Zlatého potoka. Bačetín je členem DSO Orlické hory a DSO Novoměstsko. Je rovněž součástí „Kačenčiny pohádkové říše" a jeho patronem jsou „Bludičky".
DSO OH - Dobrovolné sdružení obcí regionu Orlické hory
Bylo založeno v roce 1992 s cílem chránit a prosazovat společné zájmy obcí. Zejména spolupracovat při obnově a rozvoji venkova, koordinovat činnost v oblasti cestovního ruchu a podporovat hospodářsko-sociální a kulturní rozvoj. K úspěšně realizovaným projektům patří například "Cyklobusy do Orlických hor", "Cyklotrasy Orlických hor", "Trasy pro lyžařskou turistiku Orlických hor", infokiosky, ale i produkt "Putování Kačenčinou pohádkovou říší" a další. V Orlických horách se také podařilo otevřít několik hraničních přechodů do sousedního Polska. DSO - dobrovolný svazek obcí Region Orlické hory je zakládajícím členem Euroregionu Glacensis a sdružuje obce a města Orlických hor a Podorlicka.
Místní akční skupina POHODA venkova
Období let 2004-2005 se dá označit jako počátek vzniku místních akčních skupin v ČR a především rok 2006 zaznamenává velké „boom" vzniku tzvn. MAS u nás. Po vzoru evropských Local Action Group - LAG se jedná o organizace, které pracují „metodou leader" v daném území, jejich smysl by se dal ještě lépe vysvětlit pojmem SKUPINY PRO MÍSTNÍ AKCE - „Liaison Entre Actions de Développement de l.Économie Rurale" - „Propojování akcí hospodářského rozvoje venkova".
Místní akční skupina POHODA venkova je občanské sdružení působící na území 23 měst a obcí Orlických hor a blízkého Podhůří, jedná se o území s rozlohou cca 251 km 2, kde žije více jak 18 tis. obyvatel. Již samotný název tzvn. MAS v sobě skrývá smysl založení tohoto sdružení:
„P odpora O rlických Hor, O počenska a Dobrušsk A"
Stanovy MAS POHODA venkova byly Ministerstvem vnitra zaregistrovány dne 22.7. 2005, samotný vznik byl zpečetěn dne 15.8. 2005 na ustavující Valné hromadě MAS v obci Podbřezí podpisem Zakládací smlouvy 23 zástupci daného území, rovněž činnost MAS POHODA venkova v daném území byla schválena členy zastupitelstev všech měst a obcí. MAS POHODA venkova je sdružení složené ze zástupců zemědělských subjektů či samostatných zemědělských podnikatelů, neziskových organizací, ale i zástupců obcí. Jejím cílem bylo od počátku podpořit spolupráci mezisektorových subjektů ( podnikatelský, neziskový a veřejný sektor ) se zaměřením na diverzifikaci venkovského hospodářství a celkový rozvoj území, zpracovat hodnotnou Integrovanou územní strategii MAS POHODA venkova, a především proškolit vlastní profesionály a připravit aktivní obyvatele území na práci „metodou leader". Následně se MAS úspěšně zapojila do Programu Leader + i Programu Leader ČR 2006 a k účasti v tomto programu připravila i zástupce daného území, kteří poprvé čerpali finanční prostředky za účelem rozvoje venkova.
Hlavním úkolem MAS POHODA venkova je nyní využít všech dosavadních zkušeností a znalostí s čerpáním evropských finančních prostředků a úspěšně v této činnosti pokračovat hned v úvodu plánovacího období 2007-2013 v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD - European Agricultural Fund for Rural Development), popř. dalších operačních programů.