Památky a zajímavosti Ostrov
Historické jádro města Ostrov je městskou památkovou zónou. Starý Ostrov poznamenalo sedm staletí historického vývoje. Naleznete zde románskou architekturu, gotiku, i renesanci. Vedle starého města v posledních šedesáti letech vyrostlo město nové, které bylo vybudováno ve stylu SORELA (tradicionalismus, který přišel přes Sovětský svaz z USA).
Nejstarší dochovanou stavební památkou ve městě Ostrov je hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího, pozdně románská stavba z let 1224–1226 s obdélnou lodí a pravoúhlým presbytářem. Roku 1937 byly při bílení kostela objeveny pod několika vrstvami omítky renesanční figurální malby (postavy dvou andělů), vytvořené přibližně v 16. století. Při bližším průzkumu, provedeném roku 1982 byly objeveny prvky raně barokní malby. Roku 1958 byl kostel zapsán mezi národní kulturní památky ČR. Roku 2010 byl celkově obnoven interiér kostela.
Další památkou je zámek – poměrně rozsáhlý komplex budov, jehož základem bylo starší sídlo zatím neznámého původu, které nechal přestavět na přelomu 15. a 16. století na renesanční zámek – rodovou rezidenci ostrovské větve hrabat Šliků, pravděpodobně Kašpar Šlik.
Palác princů byl postaven v letech 1693–1696 dvorním stavitelem Johannem Sockhem v prostoru původního hospodářského dvorce, zvaného Bílý dvůr. Palác princů byl spojen s budovou zámku. V letech 2009–2011 proběhla kompletní rekonstrukce budovy a nyní zde sídlí knihovna.
Zámecký park, který po roce 1625 založil tehdejší majitel ostrovského panství, Julius Jindřich, vévoda Sasko-Lauenburský. V její úpravě se prolínaly prvky renesančních, nanýristických a raně barokních italských zahrad s hojným využitím vodního živlu v podobě vodotrysků a vodních ploch s bohatou sochařskou výzdobou. Celý objekt byl zrekonstruován a nyní zde sídlí Městský úřad Ostrov a infocentrum se dvěma expozicemi.
Letohrádek nechal postavit podle návrhu stavitele Abraháma Leuthnera v letech 1673–1679 Julius František, vévoda Sasko-Lauenburský.
Kostel sv. Michaela – příklad sakrální architektury saského typu z širší oblasti Krušnohoří. V letech 1989–1991 proběhla jeho celková rekonstrukce.
Klášter – Rozhodnutí postavit v Ostrově kolej řádu Piaristů učinila vévodkyně Anna Magdaléna, vdova po Juliu Jindřichovi, vévodovi Sasko-Lauenburském dne 6. května 1666. Střed klášterního areálu tvoří kostel Zvěstování Panny Marie, jednolodní stavba. Přímo z chrámové lodi byla krytou chodbou přístupná i pohřební kaple. Ke kostelu přiléhají na severu tři jednopatrová křídla kláštera, vymezující vnitřní dvůr s křížovou chodbou. S přestávkami bylo v klášteře do roku 1876 Piaristické gymnázium. Od roku 1897 zde byl dívčí penzionát Sester křesťanské lásky. Od začátku 50. let klášter využívá Československá armáda. Dnešní stav je výsledkem nedávné nákladné rekonstrukce.
Stěžejní dominanta Mírového náměstí a tím i nové části města je Dům kultury. Objekt byl postaven v letech 1954–1955 podle projektu akademického architekta Jaroslava Krauze a Ing. Arch. Josefa Sedláčka.