Současnost obce Hustopeče nad Bečvou
Dne 17. 10. 2006 byl obci navrácen historický titul městys, který Hustopeče používaly od 14. století.
Během poměrně krátkého období 4 - 5 let se zde podařilo zrealizovat několik náročných projektů. Patří mezi ně rekonstrukce sportovních zařízení - víceúčelového hřiště v Hustopečích, hřiště pro plážový volejbal v Porubě, oprava kulturního domu Vysoká, rekonstrukce fasády budovy staré školy, nyní zdravotního střediska.
Započaly a nadále pokračují práce na obnově Hustopečského zámku, který byl převeden do vlastnictví obce roku 2001.
V průběhu posledních let byly v obci vybudovány nové inženýrské sítě, městys je nyní plně plynofikován, proběhla výstavba nové kanalizace na dešťovou i odpadní vodu, která je napojena na novou čistírnu odpadních vod, vybudovanou v roce 2006. Byla provedena generální oprava základní školy, vysazena zeleň v parku v Hustopečích a na výletišti v Porubě.
V roce 2001 vykazoval městys pětiprocentní míru nezaměstnanosti. Nejvíce pracovních příležitostí nalézají obyvatelé městyse u firem ETA Milotice (eletrotechnická výroba) a VÁHALA a spol. s r.o. (výroba a prodej masných a lahůdkářských výrobků). Část obyvatel pracuje v zemědělství. Přímo v Hustopečích nad Bečvou vybudovala na zelené louce farmu rodina Vladimíra Vahaly (výkrmna vepřů a rostlinná výroba cca 250 ha, v Porubě je rodinná farma Horníkových - Farma Zdeňka (skot a rostlinná výroba) a společnost Milotický hospodář, s.r.o. (šlechtitelský chov prasat a jejich výrkmna). Firma AG MILK s.r.o. obhospodařuje převážnou část pozemků v katastru obce a provozuje velkokapacitní krávín a výkrmnu drůbeže.
Kromě dvoutřídní mateřské školy tu najdeme devítitřídní základní školu, kterou v roce 2001 navštěvuje přibližně 250 žáků včetně dětí z místních částí a ze sousedních obcí Milotice a Špičky.
V budově zdravotního střediska ordinuje obvodní lékař, zubař, dětský a ženský lékař a v budově úřadu městyse je rovněž lékarna. V roce 2000 byl dokončen dům s pečovatelskou službou o kapacitě 24 lůžek.
V místních částech Hustopeče, Poruba a Vysoká byla provedena plynofikace.
Povodeň roku 1997 znovu otevřela problém starý 40 let - zátopová oblast, ve které se Hustopeče nachází nemá dosud konečné řešení. Bude jím přehrada nebo poldr?
Ještě v polovině 19. století byly Hustopeče obklopeny velkými rybníky a rybníkářství tu mělo obrovskou tradici. První zmínky o hustopečských rybnících pochází již z roku 1633. V 18. století však dochází k poklesu rybničního hospodářství a dnes, kdy na místech bývalých rybníků roste obilí, tvoří jejich "náhražku" celkem šest jezer, která vznikla po těžbě štěrkopísku. Využívají se nejen k lovu ryb, ale i k rekreaci a k surfování.
Společenské organizace působící v městysi
TJ Sokol Hustopeče nad Bečvou
Sbor dobrovolných hasičů Hustopeče nad Bečvou
Sbor dobrovolných hasičů Vysoká
Sbor dobrovolných hasičů Poruba
Český svaz včelařů Hustopeče nad Bečvou
Český červený kříž - místní organizace Hustopeče nad Bečvou
Český zahrádkářský svaz - ZO Hustopeče nad Bečvou
Český rybářský svaz - místní organizace Hustopeče nad Bečvou
Myslivecké sdružení "Pobečví" Hustopeče nad Bečvou
Dechová hudba Hustopeče nad Bečvou
Čtenářsko - pěvecký spolek omladina Hustopeče nad Bečvou
Vývoj počtu obyvatel obce Hustopeče nad Bečvou od roku 2013.