Památky a zajímavosti Mohelnice
Ve městě Mohelnice se dochovala řada historických památek, pamětihodností a turistických zajímavostí. Centrum Mohelnice je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.
Morový sloup
Tento sloup v korintském stylu je dominantou náměstí Svobody. Pochází z roku 1717 a dílo vytvořil Jan Václav Strumer. Na vrcholu sloupu je sousoší Panny Marie s Ježíškem, v postavci socha sv. Rozélie a ochránci proti moru sv. Karel Boromejský, sv. Roch, sv. Šebestián a sv. František Xaverius. Na balustrádě stojí sochy sv. Anny, sv. Pavlíny, sv. Augustiána a sv. Ambrože.
Kostel sv. Tomáše z Canterbury
Tento kostel je nejvýznamnější církevní památkou v Mohelnici spolu s dominantou města – věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel Panny Marie z 13. století, ale kostel byl vypálen husity a znovu zastřešen a vysvěcen až v roce 1480. Z období renesance se na bočních zdech i uvnitř kostela zachovala vzácná výzdoba, spjatá s rodinou tehdejšího faráře Valentina Schwarze. Výzdoba boční kaple je spjata s působením faráře Valenina Schwarze. Prvky interiéru pochází z období baroka, stejně tak i oltářní obraz sv. Tomáše.
Městská věž je 72 m vysoká, síla stěny u základů až 2,5 m. V minulosti sloužila jako tzv. hlásná věž. V průběhu let několikrát změnila svůj vzhled, a to zejména umístěním hodin nebo tvarem střechy až do dnešní "špičaté". Věž byla po rekonstrukci otevřena veřejnosti a slouží jako místní rozhledna. Za příznivého počasí je možné vidět panorama Jeseníků s nejvyšším bodem Moravy – horou Praděd. Dále se nám nabízí nádherný výhled na zámek Úsov, chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví i hrad Bouzov.
Kostel sv. Stanislava
Původně hřbitovní kostel zde stojí od roku 1584. Základní kámen nechal roku 1577 položit Antonín Brus a to z důvodů, že původní hřbitov už nestačil. V 17. a 18. století byl kostel barokně upraven. Oltářní obraz sv. Stanislava vytvořil Pavel Kammreuth. Byla dochována i renesanční hřbitovní brána z roku 1607 se znakem Ditrichštejnů a města Mohelnice. V chrámové lodi jsou vsazeny náhrobníky Anny a Michaela Hagendornových, rodičů mohelnického faráře.
Litinová kašna
Tato kašna byla vyrobená v blanských železárnách. Pozdně klasicistní kašna z poloviny 19. století je zdobená sochou Hygie, která přidržuje na pravém rameni amforu.
Budova radnice
Budova byla postavena roku 1564 bratrem Antonína Bruse. Město ji zakoupilo a od roku 1631 zde sídlí jeho správa. Současný stav budovy je z roku 1923 a navrhl jej akademický sochař Vilém Rus.
Mariánský sloup
Tento sloup najdeme na rohu náměstí Tyrše a Fügnera a centrum města zdobí od roku 1700.
Městské opevnění
Z původního městského opevnění Mohelnice se dochovaly jen menší č větší pozůstatky, které lze nalézt po celém obvodu jádra města. Jediná dochovaná bašta stojí za zdravotním střediskem čp. 10.
Kompletně se zachovala Vodní (Severní) brána z roku 1540, z těch ostatních pouze boční stěny s erby města. Bránu zdobí latinský nápis povzbuzující obránce města "Když Pán nestřeží město, marně bdí ten, který je střeží."
Pekařský dům
Dům se nachází vedle Vodní brány a má kamenný vstupní portál. V lichoběžníkovém štítu jsou dvě půlkruhové niky se sochami sv. Donáta a sv. Floriána. Letopočet 1597 znamená výstavbu domu a rok 1927, celkovou opravu domu.
Dům s baštou
Tento dům byl významnou součástí městského opevnění a také pravděpodobně první školou na severní Moravě. V tomto domě byl vězněn šumperský děkan Kryštof Alois Lautner. Žalář se nacházel na západní straně domu a byl zbudován v roce 1683 jako pevné vězení, tzv. Čarodějnický domek, právě pro děkana Lautnera a byl zde krutě mučen. V mohelnickém kostele byl 18. září 1685 degradován a zaživa pak na okraji města (dnešní městské sady) upálen za přítomnosti 20 tisíc lidí.
Památník děkana Lautnera
V mohelnických Městských sadech byl roku 1685 po pětiletém věznění a vyslýchání odsouzen a za provozování čarodějnictví na hranici upálen šumperský děkan Kryštof Alois Lautner. V letech 1999–2000 byl proces přezkoumán a děkan Lautner rehabilitován. Na místě v Městských sadech, kde došlo k upálení, je umístěna kamenná pamětní deska.
Brusův dům
V tomto domě se nejspíše v roce 1518 narodil pražský arcibiskup Antonín Brus. Dům je součástí městských hradeb, jejichž pozůstatky jsou patrné především ve sklepě.
Socha sv. Jana Nepomuckého
Tato barokní socha pochází z 18. století a najdeme ji na křižovatce ulic Olomoucká a Dolní Krčma.
Biskupský hrádek
Jedna z nejstarších budov v našem regionu zde stojí od 13. století a na počátku 14. století byla budova označována jako hrad. Později zde sídlila farní správa. Interiér jedné z místností byl v 16. století vyzdoben renesanční freskou znázorňující podobenství o boháči a Lazarovi - Hostina bohatcova. Dnes je součástí budovy Mohelnické muzeum.
Grimmův dům
V roce 1739, kdy obrovský požár zachvátilo město, shořelo 90 domů včetně kostela sv. Stanislava, byl tento dům zachován. Nad vchodem je vytesán nápis sdělující tuto informaci: "Jednej s námi, jak se zlíbí tvé svaté moudrosti. Sděluji, že jsem byl milostivě ušetřen, když 9. března večer zhoubný požár zničil 90 domů našeho města."
Tento dům byl v historii jediný objekt vložený pod čp. 220 do moravských zemských desek. Jednalo se o majetek olomouckého arcibiskupství a po léta zde sídlil biskupský důchodní úřad. V roce 1905 přešel dům do vlastnictví mohelnického obchodníka Grimma.
Fontána
Bronzová odlévaná kašna kruhového tvaru se 4 okruhy vodních obrazů se nachází v historickém centru Mohelnice. Ve večerních hodinách je tato fontána osvětlená.