Okolí a příroda Labská Stráň
Zaniklé labské ostrovy
Staré mapy labského toku ukazují, že na Labi dříve bývaly ostrovy, které dnes už většinou neexistují. Od Mělníka až na hranice do Hřenska jich bylo ještě v roce 1848 celkem 23. Většinou však zanikly při regulaci řeky.
Bobři na Labi
Jsou zachovány písemné zprávy, že v letech 1608-1644 se lovilo 27 bobrů. Ještě v letech 1645-1689 vykazuje 14 bobrů. Od roku 1690 přestávají o nich zmínky. Poslední bobr na děčínském úseku Labe byl uloven bynoveckým lesníkem Lenzem, roku 1722, nedaleko Hřenska. Na Labi v NDR mezi městy Torgau a Magdeburkem žilo v r. 1959 asi 160 kusů původních bobrů.
Blízko u Belvederu je skalní sráz do Dorfbachdolu. Koncem 19. století utrhl se zde mohutný skalní blok, který se při pádu tak roztříštil, že jednotlivé kameny tvoří skoro bránu.
Nedaleko od Belvederu je sirnatý pramen, jehož voda byla dříve daleko známá a slavná. Byl už znám v roce 1670. Odnášeli si z něho vodu a doma ji používali jako přídavku do koupelí. Pramen vyvěral ze skály nad labským tokem. K šlechtickému letohrádku Belvederu vedla přímočará cesta „kočárovka" zvaná alej z Býnovce, místy ještě zřetelně vyznačená v terénu pískovcovými kvádry, které též sloužili vrchnosti pohodlnějšímu nasednutí na koně. Kamenolom, kde byl lámán pískovec pro armování barokových hradeb pevnosti !Terezína. Dále byl z pískovcových kvádrů postaven most v Litoměřicích. Kameny byly také posílány na lodích do Prahy, na stavbu chrámu svatého Víta.
Dnes bylo z bývalého panského sídla a později z bývalého turistického hostince vybudováno rekreační středisko Dolu Vítězného února Záluží. Belveder je vzdálen 0,5 km od obce Labská Stráň.