Historie obce Malá Veleň
Do roku 1945 existují německé názvy pro osady - Jedlka = Höflitz, Malá Veleň = Kleinwöhlen, Soutěska = Zautig, Benešov = Bensen. Tyto názvy mohou být mírně odlišné.
Prastaré pojmenování osady HEWELIN pochází z Kelštiny / He vyllean /, což v překladu znamená "Veselé dvorské pití". Ve staroněmčině se vyskytuje podobný výraz HEWLIN (dvůr).
Údolí Ploučnice bylo poprvé osídleno asi před 5000 lety v době neolitu. Z této doby byly učiněny některé nálezy.
Pod Jedlkou mezi Ploučnicí a střechovou strání se nachází asi 200 metrů dlouhá a 10-20 metrů široká louka. Ta bývala často zaplněná vodou a sloužila jako rybník. Východní část byla později proměněna v pole a to pod místem, nazývané Ratsken. Tento název může být keltský (Rads), německý (Grad) nebo slovanský (hradiště). V každém případě to znamená chráněné místo, jisté obydlí. Název řeky je zřejmě z keltského Bual-san, což znamená velký potok. Ratsken tedy můžeme považovat za nejstarší, 2000 let obydlenou část Jedlky.
Kolem roku 1220 už Jedlka spadá pod panství Ostrý. K fořtovně, nebo také k lesnímu dvoru patřily pozemky po pravé straně Ploučnice, dědičné rychtářství v dnešním č. 1 a statek č.2.
Po roce 1945 se již název nemění - Malá Veleň, Jedlka, Soutěska. Dlouhou dobu byla obec samostatnou obcí. Až v roce 1980 bylo velmi moderní provádět integraci obcí, čili slučování ve velký celek. V této době jsme patřili pod střediskovou obec Benešov n.Pl., společně s Františkovem n.Pl., Starým Šachovem, Dolními a Horními Habarticemi, Velkou a Malou Bukovinou.