Historie obce Kout na Šumavě
První písemná zpráva o statku koutském je z roku 1515. je tím míněna "tvrz", č.p.1 a "dvůr", č.p.59. O vsi Kout se píše v roce 1514. Než však vznikla ves Kout existovala na severním okraji obce (nyní Rajčůr) osada Brandýs. Její vznik lze datovat do počátku vzniku hradu Rýzmberk, tj. do roku 1279. Její význam spočíval ve vybírání mýtného při cestě z Bavor. Později docházelo k postupnému zastavování obce směrem na jih. Tím zanikl název Brandýs.
Ves Kout patřila šlechtě, která sídlila na hradu Rýzmberk od 13. století, předtím bylo sídlo na Příkopech. Majiteli panství byl rod Stadionů, později pak rodina barona Schönborna.
Za zmínku stojí i pověst o slepém mládenci, který zde měl svoji poustevnu (není přesně známo kde) a kterého zde nenadále navštívil v roce 1362 římský císař, král český Karel IV.
Slepý mládenec mu zvěstoval budoucnost českého národa i řadu králových nástupců.
Na mapě z roku 1620 se nachází rybník Bílka, který byl zrušen v r. 1844 a znovu obnoven
v r. 1963.
Z kulturní oblasti je třeba zmínit počátek školního vyučování dne 9. 4. 1795 a vznik dělnického vzdělávacího spolku Svornost v r. 1893, který šířil osvětu z různých oblastí společenského života.
Velký význam pro životní prostředí v obci mělo přivedení hlavního silničního tahu Domažlice - Klatovy mimo obec v září r. 1970. I přesto je Kout na Šumavě velmi dobře turisticky přístupný.