Památky a zajímavosti Benešov
Nejstarší dochovanou stavbou je kostel sv. Mikuláše na Karlově s dochovanými gotickými portály. Minoritský kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 13. století vypálili a pobořili v roce 1420 husité. Dochovalo se jen vysoké torzo presbytáře se dvěma hrotitými okny. U obou kostelů stojí zvonice. Církevní památky doplňuje ještě bývalá piaristická kolej s kostelem sv. Anny s hodnotným barokním vybavením. Stará radnice čp. 223 je v jádru pozdně barokní, přestavěná v letech 1818-1819 a počátkem 20. století. Nová radnice obnovená podle projektu arch. Josefa Pleskota obdržela cenu Grand prix obce architektů za rok 1995. Na náměstí a dalších místech v centru města se dochovalo několik barokních a secesních domů. Budovu banky na Masarykově náměstí z roku 1926 projektoval arch. Otakar Novotný. Ve městě bylo vystavěno i několik hodnotných soch a pomníků. Pod Karlovem se rozkládá starý židovský hřbitov s nejstarším náhrobkem z roku 1687. Dnes je v Benešově mimo jiné Památník obětem holocaustu.
V roce 1935 zde zemřel hudební skladatel Josef Suk, kterého připomíná pamětní deska na domě v Husově ulici čp. 739. Na masivní hranolové zvonici, stojící po jižní straně kostela sv. Mikuláše na Karlově, je zavěšen cenný gotický zvon od mistra Rudgera z roku 1322, jeden z nejstarších dochovaných zvonů v České republice. V areálu benešovského nádraží se dochovala pozoruhodná místnost - novobarokní Císařský salonek, který sloužil jako pohodlná a komfortně vybavená čekárna pro cestující ze zámku Konopiště, především pro arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho rodinu.
Zámek Konopiště
Zámek Konopiště patří k nejnavštěvovanějším zámkům v České republice.
Byl založen jako středověká pevnost Tobiášem z Benešova. V jeho více jak 700 leté historii se v držení vystřídalo mnoho významných šlechtických rodů - Šternberkové, Hodějovští, Vrtbové, Lobkovicové.
Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě z přelomu 19. a 20. století, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody FF d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.