Okolí a příroda Kadov
Když zavítáte do krajiny okolí Kadova, překvapí vás svou malebností a přirozeností. Jedná se o krajinu pahorkatou, členitou, turisticky vyhledávanou, která již tvoří přirozené propojení se Šumavou. Právě pro výskyt velikých žulových balvanů nemohlo dojít k velkému scelení polí a luk, tak jak to můžeme vidět na jiných místech naší republiky. Díky tomuto „obtížnému" terénu se zachovala spousta lesíků, vršíků, remízků a cest, které dodávají krajině osobitý vzhled a kde se zachovalo mnoho přírodních zajímavostí. Taková krajina je pak vhodná a také hojně využívaná k aktivnímu odpočinku. V takto „zachované" přírodě můžeme najít obrovské druhové zastoupení hmyzu, savců, ptactva, ale v neposlední řadě i rostlin či rostlinných společenstev. Některé úseky jsou proto chráněny jako přírodní reservace. K obci Kadov jsou přidružené i osady Lnářský Málkov, Mračov, Pole a Vrbno, které jsou vzájemně turisticky propojené, mají mnohdy společnou historii. Nádherná příroda obklopuje celou oblast.
Kadovské okolí je velmi bohaté na četné žulové kameny. K nejpopulárnějším a nejvyhledávanějším patří kadovský viklan. Krajina okolí Kadova je také doslova poseta rybníky. Asi nejznámějším je Velká Kuš.
Viklan
Viklan se nachází v malém lesíku naproti Obecnímu úřadu v Kadově. Je to velký žulový kámen, který svým těžištěm spočívá na vyčnívající skále. S tímto kamenem se dalo velmi snadno pohybovat. Vznik kamene se vysvětluje postupným zvětráváním horniny. Někteří archeologové spatřují v kameni obětiště starých pohanských bohů.
Výška kamene je 1,5 m, jeho váha se pohybuje okolo 30 tun a obvod měří 11m.
Na konci 19. Století byl Viklan násilně shozen a až do r. 1983 ležel na zemi. V tomto roce tým nadšenců pod vedením Ing. Pavla Pavla usadil Viklan na původní lože. Kámen na tomto místě setrval čtyři roky a pak byl znovu shozen. V r. 1987 byl opět dopraven na správné místo a opatřen klíny, které zabraňují pohybu a tím i úrazům ke kterým by mohlo při opětovném pádu dojít. Viklan byl prohlášen za chráněný přírodní výtvor.
Velká Kuš
Velká Kuš má výměru 52,39 ha. Rybník byl vybudován v 16. st. Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína. Dominantu hráze tvoří obrovské duby a borovice a v neposlední řadě také ostrov, který dělá Kuš výjimečným rybníkem.