Historie obce Křižánky
První písemná zpráva o Moravských Křižánkách je z roku 1437. V roce 1580 patřily Moravské Křižánky již k novoměstskému panství. V roce 1749 dostaly Moravské Křižánky vlastní pečeť, ve znaku je stejnoramenný kříž se čtyřmi menšími křížky mezi rameny. V roce 1960 došlo ke sloučení Českých a Moravských Křižánek pod název Křižánky.
Tato nová obec byla v roce 1980 přičleněna ke Svratce a v roce 1990 se opět osamostatnila. V obci jsou dvě chráněné lípy velkolisté vysoké 26 a 25 m. V roce 1863 byla na Křižánkách postavena nová kaplička místo starší dřevěné zvonice. Je zde nejnovější kostel v oblasti zasvěcený sv. P. Marii Pomocnici křesťanů. Na Křižánkách byly také doly, kde se těžil magnetit. Vyráběly se zde pilníky.
První lyže na Vysočině používali zdejší učitel Houdek a lesník Resch již v roce 1886. Obec je rodištěm akad. malíře Františka Bukáčka, ředitele muzea v Poličce ing. Františka Bukáčka, literárního a divadelního kritika PhDr. Ant. Veselého a sochaře Karla Pavlíka. Na škole v Moravských Křižánkách učil v první pol. roku 1925 spisovatel J. V. Pleva, autor knihy Malý Bobeš.