Památky a zajímavosti Mírov
Hrad Mírov
Hrad z 13. století založen olomouckým biskupen Brunem ze Šamburka, v roce 1424 neúspěšně dobýván husity. Koncem 15. století pozdně gotická přestavba a v polovině 16. přestavba renesanční. V této době objekt začíná příležitostně sloužit jako věznice. V roce 1643 byl sice dobyt Švédy, ale v témže roce při zpětném dobývání císařským vojskem vyhořel. Následuje barokní přestavba (1664-1684). Začátkem 18. století začal ztrácet vojenský význam, roku 1761 sem byla přeložena kněžská věznice olomoucké diecéze z Hukvald. Roku 1855 arcibiskup Bedřich Fürstenberg prodal hrad státu na zřízení věznice (rozsáhlé pseudogotické úpravy v letech 1859-1870).
Hrad leží pár km západně od Mohelnice (kde je super koupání pískovně). Dávejte si pozor při fotografování a raději zvolte dostatečnou vzdálenost - v blízkosti hradu je totiž fotit zakázáno.
Mírovský hrad a věznice se svou charakteristickou červenou omítkou je jednou z dominant Mohelnicka, založen r. 1256. Součástí areálu věznice je kostel sv. Markéty ze 17. století, který byl v roce 1994 znovu vysvěcen a zasvěcen sv. Maří Magdaleně. Na bývalém vězeňském hřbitově je dnes památník obětem fašismu. V obci stojí farní kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů. V Mírově i jeho blízkém okolí je několik zajímavých božích muk a soch.
Mírov zůstal vězením dodnes. Za války a po válce zde byli političtí vězni, v současnosti si tu své tresty odpykávají těžcí zločinci.