Okolí a příroda Františkovy Lázně
Františkovy Lázně jsou nejmenší a nejpůvabnější, se slavnou lázeňskou tradicí. Díky množství parků a lesů, které je obklopují jsou nazývány "Zelenou perlou Chebska".
Přírodní rezervace SOOS leží 6 km severovýchodně od Františkových Lázní. Rezervace byla vyhlášena r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou s popisy a vysvětlivkami. Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid ohličitý v tzv. mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Dnes zde najdeme evropskou raritu - tzv. křemelinový štít - nahromaděnou křemelinu ze schránek jezerních řas rozsivek usazených na dně jezera. Je to "měsíční" krajina rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin.
V areálu se nachází: naučná stezka 1,2 km, geopark, muzeum s expozicí "Příroda Chebska" a "Příroda SOOSu" a nový pavilon s expozicí "Dějiny Země", paleontologie, velkoplošnými reprodukcemi obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti, v r. 2007 s přírůstkem mládě mamuta, stanice pro záchranu živočichů (stanice je zapojena do Národní sítě stanic pro handicapované živočichy a je od roku 2004 finančně podpořena ČSOP Praha. V roce 2004 byla otevřena nová expozice "Ptačí svět Chebska" v rámci stávajícího Muzea přírody a v roce 2005 dančí obora, ve které se nám každoročně narodí další přírustek.