Památky a zajímavosti Lnáře
Lnáře nabízejí hned několik kulturních památek. Hlavní dominantou je lnářský zámek. Nachází se zde ale také několik vyznamných kostelů, klášter a tvrz. V okolí se můžete zajímat také o několik krásných vyhlídek a naučnou stezku.
Zámek
Jeho výstavbu započal majitel lnářského panství Aleš Vratislav z Mirovic po roce 1660. Stavbu dokončil jeho další majitel, Humprecht Jan Černín z Chudenic, který Lnáře koupil v roce 1675. Po roce 1948 byl zámek zestátněn. V 60. letech se zde konaly plesy, bylo zde kino a mateřská škola. V 70. a 80. letech byl zámek opraven a na počátku 90. let se zde konala i zasedání vlády. Později byl v restituci vrácen posledním majitelům, rodině Vaníčků. Zámek je od roku 2000 přístupný veřejnosti. Část slouží jako penzion.
Za Černínů z Chudenic byl rovněž postaven v letech 1688 - 1693 klášter Bosých Augustiniánů. Mnichy do Lnář uvedl hrabě Tomáš Zacheus Černín. Raně barokní, čtyřkřídlá jednopatrová stavba s ambitem zaklenutým křížovými klenbami je dílem architekta Giovanniho Battisty Maderny. Na západní straně je klášter spojen s kostelem Nejsvětější Trojice, postaveným na místě bývalé poustevny a kaple z roku 1599.
Kostel Nejsvětější Trojice byl postaven snad podle projektu C. Luraga v letech 166 - 1723. Věž byla přistavěna až kolem roku 1750. Kostel je trojlodní, s presbytářem, opatřeným freskami. Hlavní oltář je opatřen obrazem Nejsvětější Trojice od Petra Brandla z roku 1707. Na oltáříku je deskový obraz Lnářské madony z počátku 15. století. Bohatá řezbářská výzdoba interiéru je dílem řádových bratří. V kostele je každou neděli sloužena mše.
Součástí objektů kostela a kláštera je park, kde byly za působení Ing. Dr. Theodora Mokrého ve funkci administrátora lnářského velkostatku vysázeny vzácné dřeviny.
Kostel Sv. Mikuláše
Dalším kostelem v obci je hřbitovní kostel Sv. Mikuláše, postavený v roce 1735. Pro svůj značně zchátralý stav byl v letech 1991 - 1992 opraven. Vnitřek zatím zůstává neupraven, mše se zde neslouží a prohlídka není z bezpečnostních důvodů možná. Kolem kostela je hřbitov, kde je mj. i hrob herečky Karolíny Slunéčkové.
Z novějších památek je možné vidět před školou pomník obětem 1. a 2. světové války a nedaleko odtud, při silnici Plzeň - Písek, stojí pomník americkým vojákům. V květnu 1945 se na demarkační čáře ve Lnářích setkaly tři armády: americká, sovětská a armáda generála Vlasova.
Chcete-li se rozhlédnout po krásném jihočeském okolí, doporučujeme několik vyhlídkových míst:
Od zadní části zámeckého parku vede cesta ke kapli Sv. Anny, odkud je výhled do širokého okolí směrem na Třemšín, Blatensko a Kasejovicko
K dalším vyhlídkovým bodem je vrch Jezbyně západně od Lnář, směrem na Kasejovice. Odtud je lnářská kotlina jako na dlani, na vrchu s kostelem Nejsvětější Trojice.
Tím pravým vyhlídkovým místem je vrch Mešnice, odkud je nádherný výhled severně na Předmířsko a Třemšín, jižně pak na Lnáře s panoramatem vzdálené Šumavy. Za jasného počasí můžete vidět i šumavský Boubín.
Doporučujeme projít si také "Naučnou stezku", která byla slavnostně otevřena v roce 2007 a obsahuje celkem 8 panelů. První z nich je v Zahorčicích, druhý ve Lnářích u Přístavu, další ve středu obce před prodejnou Jednoty a hned další u Tvrze. Dále vede trasa kolem zámeckého minaretu k rybníčku Jordánek a odtud ke kostelu Nejsvětější Trojice. Zatím poslední zastávkou trasy naučné stezky je hráz Podhájského rybníka.