Historie obce Hatín
Hatín dostal své jméno nepochybně od hatí, které kladli zde usídlení kolonisté, nebo již zde narození obyvatelé na bažiny před tím, než zde byl založen rybník Velký.a po jeho hrázi vznikla suchá cesta. Název Stajka vznikl od stájí, jelikož přes tuto obec putovaly do vnitra Čech obchodní karavany. Také se pro Stajku v lidové řeči užívá i název Stejka. První písemnou zmínku o obci čteme v archivním zápisu z roku 1389, jako o součásti hradeckého panství. Od roku 1960 je Stajka součástí obce Hatín. V době germanizace českých názvů se dostalo Jemčině jméno Gest¨tthof - hřebčinec.
Další osudy krajiny osady Hatín a Stajka, snad jedny z nejstarších sídlišť mezi oběma Dubovicemi na důležité stezce a později cestě spojující území na sever od Dunaje se středem Čech, koupil v plolovině 15. století bohatý hradecký obchodník a krčmář Jakeš Černý, či již jeho otec Vít. V té době byl Jakeš purkmistrem a správcem mostu Urbanova (pod budoucím klášterem) a mostu Nejžáreckého.
Na přelomu prvního tisíciletí jsou podél toku Nežárky založeny první mlýny. Páni z Hradce zde loví oštěpy, luky, za pomocí ochočených sokolů a jestřábů. Jedním z prvních hospodářských kroků hradecké vrchnosti byla snaha o odvodnění rozsáhlých močálů. Tak vzniká na počátku 14. století v prostoru jemčinských lesů řada rybníků, z nichž Holná o rozloze 244 ha je jedním z nejstarších umělých vodních děl v Čechách vůbec. Hráz rybníka byla několikrát měněna, naposledy r.1584, kdy Jakub Krčín navrhl její přestavbu a doporučil osadit hráz duby, z nichž mnohé zdobí holenskou hráz podnes.
Po vymření rodu Slavatů stali se pány nad krajem bohatí Černínové. Za panství Prokopa Vojtěcha Černína, byl podstatně rozšířen Jemčinský hřebčinec, založený roku 1673 ještě slavatovskou vrchností u Zadního Dvora. Byly zde vybudovany nové stáje a kovárny, chovány ryby, koně jezdecké, kočárové a pro práci v lese, byl zde také jindřichohradecký panský pivovar. Při jemčinském dvoře se rozhodl Prokop Vojtěch roku 1702 zřídit oboru a pro letní pobyt a honební období postavit zde útulný lovecký zámek. Roku 1750 byla zahájena stavba silnice Jindřichův Hradec - Jemčina. Při silnici byly postaveny sochy sv. Tekly asv. Šebestiána.
Nedaleko vísky leží zámek Jemčina, který nepochybně stojí za návštěvu.