Okolí a příroda Blansko
Chráněná krajinná oblast Moravský kras
Moravský kras je nejvýznačnější krasovou oblastí České republiky. Je územím vyhledávaným odborníky nejrůznějších vědních oborů, je i významným územím z hlediska cestovního ruchu a turistiky. V Moravském krasu známe více než 1000 jeskyní a na objevení čekají další. Systém jeskyně Amatérské s téměř 34 km je nejdelším podzemním systémem a Rudické propadání je nejmohutnějším ponorem v České republice. Množstvím a hustotou závrtů nemá Moravský kras v republice srovnání. Známe odtud 22 druhů z celkového počtu 24 druhů netopýrů a vrápenců vyskytujících se v České republice.
Bohatství živočichů přibližuje např. více než 2200 druhů motýlů, což je 66 % fauny České republiky. Jen málo chráněných oblastí se může pyšnit výskytem endemických organismů. Z Moravského krasu k nim řadíme nejméně 5 druhů bezobratlých jeskynních živočichů a zdejším rostlinným endemickým poddruhem je kruhatka Matthiolova moravská (Cortusa matthioli subsp. moravica). Zcela unikátní jsou doklady dávného života zvířat a našich předků uchované v jeskynních sedimentech.
Unikátní příroda i výjimečné kulturní a historické památky byly důvodem, proč byl Moravský kras již v roce 1956 vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí (je to druhá nejstarší CHKO v České republice). Rozloha chráněného území je 92 km². Hodnotu území zdůraznilo zařazení podzemního systému Punkvy v roce 2004 mezi mezinárodně významné lokality Ramsarské úmluvy. Téměř polovina území chráněné oblasti byla začleněna do soustavy Natura 2000.
Národní přírodní rezervace Býčí skála
Rezervace zaujímá hluboko zaříznuté údolí Křtinského potoka ve střední části Moravského krasu. Byla vyhlášena v roce 2004 a její výměra činí 190,8 ha. Území představuje klasický geologický profil nejstaršími horninami Moravského krasu. Na západě je rezervace budována v granitoidech brněnského masívu, směrem k východu nasedají devonské vápence.
Národní přírodní rezervace Habrůvecká bučina
Rezervace se nachází ve střední části Moravského krasu na Rudické plošině. Území o výměře 85,2 ha bylo nově vyhlášeno v roce 2008. Národní přírodní rezervace zabírá část plošinatého povrchu a příkré svahy údolí pravého přítoku Křtinského potoka. Území je budováno lažáneckými vápenci. Část rezervace je pokryta zvětralinovým pláštěm s relikty tzv. rudických vrstev. V pokryvu převažují rohovce s výskyty křemenných geod a četných zkamenělin - především ježovek a amonitů.
Národní přírodní rezervace Hádecká planinka
Rezervace se nachází v jižní části Hádecké plošiny mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou. Rezervace o výměře 79,5 ha byla nově vyhlášena v roce 2008. Území je z převážné části budováno devonskými až spodnokarbonskými vápenci s bohatou fosilní faunou. K typickým zástupcům patří např. ostrakodi, ramenonožci, trilobiti, koráli, hlavonožci a konodonti. Na Šumbeře je vyvinuto drobné škrapové pole.
Skvosty podzemí i "nadzemí" Kras
Při vyslovení pojmu "Moravský kras" se většině z nás vybaví především unikátní krápníkové jeskyně. Ve skutečnosti se jedná o rozsáhlý komplex jedinečných přírodních úkazů, rozkládajících se na ploše 92 km2. Z celkového počtu 1100 zaregistrovaných jeskyní jsou veřejnosti přístupné pouze čtyři, a to v severní části Krasu (Punkevní, Kateřinská, Balcarka a Sloupsko-šošůvské). Ostatní zůstávají veřejnosti utajeny. Vstup do nich je zakázán, a to nejen kvůli ochraně vzácné krápníkové výzdoby před neukázněnými návštěvníky, ale především z důvodu bezpečnosti. Těm dobrodružnějším a zvídavějším doporučujeme navštívit několik suchých jeskyní, většinou dobře osvětlených denním světlem, které si mohou bez rizika prohlédnout - např. Pekárnu, Kostelík, Jáchymku, Kůlničku, Kolíbky v Rudici aj.
Punkevní jeskyně
Je součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR, Amatérské jeskyně. Během její prohlídky se ocitnete na samém dně světoznámé propasti Macocha, hluboké 138,7 m. Až sem vás přivede soustava mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou, jíž vévodí Masarykův dóm - nejkrásnější podzemní prostora Moravského krasu. Prohlídka je završena romantickou plavbou na lodičkách po podzemní říčce Punkvě.
Kateřinská jeskyně
Disponuje největším veřejnosti přístupným podzemním dómem v České republice (97 m délka, 44 m šířka, 20 m výška) a unikátní krápníkovou výzdobou, tvořenou skupinou mimořádně úzkých, až 4 m vysokých, hůlkových stalagmitů v tzv. Bambusovém lesíku. O vynikající akustice Hlavního dómu se mohou návštěvníci během prohlídky přesvědčit poslechem reprodukované hudby. Několikrát ročně se zde konají hudební a pěvecké koncerty.
Jeskyně Balcarka
Dvoupatrové jeskynní bludiště členitých chodeb, spojených komíny a vysokými dómy, s velmi bohatou, mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou. Přirozený vstupní portál je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou, z níž pocházejí četné nálezy kostí pleistocenních zvířat, pazourkové a kostěné nástroje i ohniště lidí starší doby kamenné.
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Rozsáhlý komplex chodeb a dómů ve dvou patrech, spojených mohutnými podzemními propastmi, až 80 m hlubokými. V Eliščině jeskyni s ojedinělou krápníkovou výzdobou jsou příležitostně pořádány koncerty komorní hudby. Jeskyně jsou také využívány k léčení nemocí horních cest dýchacích - speleoterapii. Součástí tohoto jeskynního systému je i mohutná sluj Kůlna, jedno z našich nejproslulejších a nejlépe prozkoumaných archeologických nalezišť.