Okolí a příroda Spáňov
Obec je obklopena převážně loukami a poli s nejbližšími kopci asi dva a půl kilometru vzdálenými: jihovýchodně Klepný (556 m n. m.), severovýchodně Rýzmberk (680 m n. m.) a Slupný (601 m n. m.). Na západní straně obce je mírně vyvýšený lesní porost Domažlický háj. Území Spáňova náleží do povodí řeky Radbuzy, vlastní obcí žádný vodní tok neprotéká. Východní hranici katastru obce tvoří Starý potok vlévající se do Zubřiny, pravostranného přítoku Radbuzy. Na jihozápadním okraji obce se rozprostírá rybník určený pro požární účely a chov ryb. Nejbližší spádovou obcí je tři a půl kilometru vzdálená Kdyně, čtyři kilometry jihovýchodně od Spáňova leží okresní město Domažlice.
Klobouk u Kouta- nachází se na kopci mezi vesnicemi Kout na Šumavě a Spáňov. Jedná se o gloriet, který nechala vybudovat koutská vrchnost v r. 1723 v místech, kde podle pověsti ztratil svůj klobouk sám kardinál Cesarini, když v r. 1431 prchal spolu s křižáky po prohrané bitvě před husitskými vojsky.
Klobouk, který byl v minulosti součástí cesty se stromořadím, vystupující přímo ze středu nádvoří koutského zámečku. Založení glorietu je možné vztáhnout k rozsáhlým úpravám koutského zámečku a jeho okolí, které byly provedeny kolem roku 1824 majitelem panství Janem Filipem Františkem Josefem Stadionem.
O stavbě Klobouku ani o účelu jeho založení se místní historické prameny nezminují. Jednalo se patrne jen o drobnou stavbu, která měla oživit parkově upravenou krajinu a dopřát šlechtě odpočinek s pěkným výhledem na koutský zámeček a jeho malebné okolí. Období romantismu vystřídala průmyslová revoluce a cesta stíněná stromořadím se vytratila, Klobouk však stojí na návrší osamoceně dál.
V běhu času k sobě připoutal i starou pověst z husitských válek. Vypráví se, že právě zde ztratil roku 1431 kardinál Cesariny, prchající z husity rozehnané krížové výpravy u Domažlic, svoje listiny, zlatý kríž a klobouk, který má gloriet připomínat.