Historie obce Holštejn
První zmínka o osadě bez uvedení jména je z roku 1349, mezi Čeňkem z Lipé a Vokem I. z Holštejna, kdy se mluví pouze o dvorečcích pod hradem. Teprve v roce 1437, kdy Vok V. vkládá Holštejnsko Henikovi z Valdštejna do zemských desek, je zmínka o městečku pod hradem.
Pojem holštejnské území představuje panství, které držel ve 14. a 15. století rod Voků z Holštejna. Hrad Holštejn stál před mnoha staletími na vápencové skále kousek za Holštejnem. Jeho jméno vzniklo z německého "hohl stein = dutá skála popř. kámen", pod hradem se totiž nachází jeskyně Hladomorna, která sloužila jako hradní vězení. Hrad to byl mohutný, jeho jedinou nevýhodou bylo zásobování vodou. Vybudován byl kolem roku 1270 Hartmanem z Jedovnic, poté hrad drželi již zmínění Vokové. Vok V. zemřel v roce 1466 v Brně, kam jel k soudu. Protože neměl žádné dědice, rozpadlo se definitivně Holštejnské panství a tím byl zpečetěn osud proslulého hradu Holštejn.
Významnou událostí v obci bylo r. 1895 založení školy, s bytem pro řídícího učitele. Prvním se stává pan Antonín Buryška.
První světové válce odvádí svou daň i obec Holštejn. Na obyvatele těžce doléhá strádání a hlad. V r. 1926 se mění název obce z původního HOLŠTÝN na HOLŠTEJN.
Rovněž období světové hospodářské krize 30. let jsou léty bídy malé chudé vesničky.
Za II. světové války se obec stává útočištěm 12 rodinám vystěhovalců z vesnice v prostoru vyškovské vojenské střelnice. Jeskyně Míchalka je stavebně upravena na výrobu leteckých součástek a pracovní síly tvoří studenti násilně zavřených vysokých škol. Je postaven nový domek č.p. 45 a u Šošůvky hájenka č.p. 48.
K 1. 1. 1945 žije v obci 213 obyvatel a mládež převážně navštěvuje vzhledem k povinné školní docházce místní jednotřídku.
Teprve osvobození v květnu 1945 je prahem nových změn. Za prací se dojíždí převážně do Blanska a Adamova. Zemědělství se slučuje do větších hospodářských celků a v obci se staví kravín a drůbežárna.