Památky a zajímavosti Červený Újezd
Základní kámen pro loretánskou kapli, druhou nejstarší v Čechách, položil Florián Jetřich Žďárský ze Žďáru, pán na Kladně, Tachlovicích, Jenči, Újezdě a Žďáru, dne 12. června 1623 jako výraz vděku za narození vytouženého dědice a přízeň císaře. Stavba kaple trvala dva roky a 2. června 1625 ji posvětil ke cti blahoslavené Panny Marie Loretánské pražský arcibiskup kardinál Harrach. Kaple se okamžitě stala populárním poutním místem a pomohla inspirovat vznik pražské Lorety. Po více než třicet let pečoval o poutní místo zde usazený poustevník, až roku 1659 jediný zakladatelův syn a nástupce František Adam Eusebius Žďárský ze Žďáru založil při kapli klášter františkánů.
Po roce 1720 byly podél poutní cesty z Prahy do Hájku vybudovány dvě desítky výklenkových kaplí, dodnes dílem zachovalých. Návštěvnost místa odhadovala ve stejné době arcibiskupská kancelář na 60 tisíc poutníků ročně. Hájecký klášter fungoval až do roku 1950, kdy byl v rámci komunistické Akce K zrušen a do roku 1953 sloužil jako sběrný tábor pro církevní osoby. Navrácen svému původnímu účelu byl hájecký areál až v 90. letech a od té doby probíhá jeho pozvolná obnova.
Na poutní cestě z Bílé Hory do Hájku stojí výklenková kaplička číslo 20, která byla v roce 2000 na náklady obce opravena.
V pěkně upraveném parčíku se nalézá Pomník padlým v 1. světové válce, u kterého se pravidelně konají pietní vzpomínkové akce.
V letech 2001 až 2002 byl v místě vybudován soukromý novodobý hrad Červený Újezd. V jeho interiéru se nachází muzeum českého venkova, které ukazuje každodenní venkovský život v období 17. až počátku 20. století. Stálá expozice zahrnuje na 4 000 exponátů pocházejících z celé České republiky i sousedního Slovenska. Součástí hradu jsou zahrady s více jak 1 000 různých druhů dřevin, rostlin i květin a v nich umístěný komplex venkovských staveb. Přímo v prostorách hradu se nachází několik možností občerstvení v různých typech interiérů.