Současnost obce Červený Újezd
Obec Červený Újezd je historickým sídlem a téměř polovina zástavby si zachovala svoji historickou půdorysnou stopu. Těžiště se nachází ve dvou oddělených lokalitách, severní a jižní, které se od sebe liší charakterem a měřítkem zástavby. Obě zastavěné části obce propojovala původně pouze cesta, podél které stál jediný dům.
Zástavba v historické severní části obce je tvořena převážně zemědělskými usedlostmi, jimž dominuje jedna velká původní tvrz, hospodářský dvůr zemědělského statku. Součástí statků bylo obytné stavení, hospodářské objekty a stodoly. Objekty obklopují dvůr, do kterého se vjíždí zpravidla bránou z veřejného prostranství v obci, vzadu přiléhá zahrada.
V severovýchodní části je téměř kompaktní zástavbou obklopena historická náves, dříve hlavní nejdůležitější prostor obce.
Výstavba v historické jižní části vsi, zvané dodnes Chaloupky, byla založena na severním úpatí pahorku, nejvyššího místa v obci a je tvořena převážně venkovskými obytnými stavbami drobného měřítka. Tento charakter byl zachován včetně úzkých uliček a rybníka.
Původní zástavba se postupně zahušťovala, obě dříve navzájem oddělené části se postupně spojily. Na hlavní komunikaci, silnici II. třídy číslo 101, která je dnes páteří urbanistické struktury, vzniklo nové centrum, kterému dominuje integrovaný objekt obecního úřadu. Frekventovaná silnice s sebou nese problém hluku a zplodin automobilů. Tento provoz ale na druhé straně přináší cestovní ruch a prosperitu obchodních zařízení, která se stávají častou zastávkou projíždějících motoristů.
Novodobě se stavební činnost v místě orientovala převážně na stavby nových rodinných domů a na přestavby a stavební úpravy původních stavení. V obci byly založeny dvě nové lokality pro zástavbu rodinnými domy, které se liší od původní zástavby. Jsou převážně na menších parcelách, patrové, nemají již vazbu na zemědělskou činnost a mají výraz příměstské vilové zástavby.
Zajímavým prvkem, který vymezuje hranu zástavby a zároveň částečně limituje její rozvoj, je těleso zrušené dráhy Kladno-Nučice.
Některá původní přízemní obytná stavení, součást zemědělských statků, byla v mnoha případech přestavěna na dvoupodlažní obytné domy, které se liší od původní zástavby a které mají charakter spíše příměstských domů, čímž byl do jisté míry potlačen původní venkovský ráz některých stavení.
Pro svoji blízkost západní části Prahy, Kladnu i přírodě v unhošťských lesích se Červený Újezd stává žádanou adresou.
Vesnice má vybudovánu kanalizaci s napojením na čističku odpadních vod, vodovod, plynofikaci, veřejný rozhlas a osvětlení.
Ve vsi se nachází prodejna smíšeného zboží, prodejna denního tisku a drobného zboží, a tři restaurace. Sídlí zde několik firem, provozoven a velkoobchodů.
Za praktickým, dětským a zubním lékařem je nutno dojíždět do Unhoště. Ve vesnici provozuje jednou týdně poradnu dětský lékař a neurolog.
Jako kulturní místnost slouží sál budovy obecního úřadu s kapacitou 150 míst a zrekonstruovaná sokolovna s kapacitou 200 až 250 míst, kde se tradičně konají plesy, zahájení adventu, společenské večery a oslavy. V budově Obecního úřadu je také umístěna knihovna s možností využití internetu.
Místní mateřská škola je jednotřídní zařízení, v klidné části obce, postavené svépomocí v roce 1975. Jedná se o účelovou budovu v dobrém stavu s hernou, jídelnou, ložnicí, prostorem pro ukládání pomůcek, hraček a její součástí je i kuchyně. Logo zařízení tvoří balónek, který je symbolem hračky, sportu a spojuje děti v jeden kolektiv, jde z ruky do ruky a dělá z dětí kamarády.
Do areálu patří upravená zahrada s kopcem na sáňkování, pískovištěm, houpačkami, vláčky a domečky, která v horkých letních dnech poskytuje dostatek stínu. Tradicí jsou veřejná vystoupení, výstavy výtvarných prací, vítání občánků, oslavy adventu, společné koncerty se žáky Základní školy Svárov, zahradní slavnosti, výlety, divadelní představení a kroužek keramiky. Součást výuky tvoří plavecká výchova a výuka angličtiny.
V severní části vesnice je umístěno hřiště, kde se pravidelně konají fotbalové zápasy Tělovýchovné jednoty Sokol i sportovně kulturní akce, jako například oslava dětského dne. Další možností sportovního vyžití je menší hřiště u zrekonstruované sokolovny.