Památky a zajímavosti Křtiny
Mezi historické budovy a památky ve Křtinách patří především barokní chrám Panny Marie od Jana Blažeje Santiniho Aichla, který byl dokončen v roce 1750, včetně barokní kaple sv. Anny. Jeho ambicí bylo vytvořit monumentální chrám, proto navrhl důmyslnou symetrickou kompozici, vystavěnou na půdorysu řeckého kříže. I když stavba nebyla z finančních důvodů nikdy v plném rozsahu dokončena a projekt byl po Santiniho smrti částečně upraven, patří i v nynější podobě tento barokní skvost, označovaný jako Perla Moravy, k Santiniho vrcholným dílům a dodnes je považován za nejkrásnější církevní stavbu v českých zemích. V širokém okolí jsou známé slavné svatodušní křtinské poutě.
Ambity chrámu v sobě ukrývají i jednu z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě o 33 zvonech. Zvonohra hraje pravidelně dvakrát týdně.
K městysu Křtiny patří i tzv. Dolní zámek, který je vlastně součástí celého chrámového komplexu. Zámek byl původně kněžskou rezidencí, která byla postavena po roce 1718 neznámo přesně v jaké podobě. Po vyhoření chrámu v roce 1844 byla rezidence rozdělena na faru a letní sídlo – zámek Dietrichštejnů. Někdy po roce 1864 tehdejší majitel křtinského velkostatku Vincenc z Bubna a Litic celou budovu přestavěl a upravil na honosnější sídlo.
Zámek byl svým současným vlastníkem v uplynulých letech nákladně rekonstruován. Dnes nabízí své stravovací, ubytovací i prostorové kapacity
Bývalý klášterní zájezdní hostinec, nyní čp. 29/178 U Drápelů, je již zobrazen na rytině z roku 1660. Rudolf Těsnohlídek do domu situoval počátek děje svého románu Liška Bystrouška.
V městysu Křtiny se také nachází socha Panny Marie, fara, Arboretum Křtiny – sbírka dřevin z celého světa založená Augustem Bayerem.
V nejbližším okolí obce je rozseto množství starých i zcela moderních křížků a obrázků. V roce 2010 byl vysvěcen nový nápaditý křížek na bukovském kopci. Nedávno bylo v lese za obcí Křtiny obnoveno takzvané Barončino klekátko.
Asi 1,5 km od Křtin západním směrem se nachází v údolí Křtinského potoka několik desítek jeskyní, z nichž největší je jeskynní systém Výpustek. Z bezprostředního okolí jsou nálezy, které svědčí o prehistorickém osídlení z doby, která sahá až k rokům 15 000 př. n. l., poté „halštatskému" osídlení a osídlení "lidí se slovanskou keramikou".
Dne 16. dubna 2000 byla za velkého zájmu občanů požehnána P. Tomášem Prnkou studánka a boží muka zvaná Poklona. Studánka přitahuje domácí i přespolní. Vzdálenost od kostela je asi 800 m směrem na Adamov.
V lese Hora byla v roce 2004 rovněž dokončena výstavba sedmi kapliček k poctě Panny Marie – Radostná cesta.