Památky a zajímavosti Česká Lípa
Po roce 1991 došlo k regeneraci historického jádra města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Díky ní mohou dnes turisté obdivovat centrum města s rekonstruovanou pěší zónou a řadu dalších architektonických památek.
Přestože ve 2. polovině 20. století Českou Lípu v souvislosti s rozvojem uranového průmyslu a následným prudkým demografickým vývojem obehnal věnec panelových sídlišť, v původních ulicích a domech si svou historickou paměť uchovala.
K jejímu probuzení došlo v posledních desetiletích minulého století, díky citlivě prováděné systematické regeneraci a rekonstrukcí objektů, komunikací i městského mobiliáře.
Po dlouhá léta uzavřený vodní hrad, zpřístupněný od června 2003 veřejnosti, se stal jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů a současně místem konání nejprestižnějších společenských a kulturních akcí. Malá expozice ve východním křídle hradu je pak připomínkou cukrovarnictví, které vtisklo hradu tvář v období 19. století.
Vodní hrad Lipý
Vodní hrad Lipý byl založen ve 13. století, do současnosti se z něho dochovala pouze část hradní zdi a dvě gotické brány. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek, později byl využíván jako cukrovar. Hrad byl, až na zbytky kleneb přízemí, zničen odstřelením v 50. letech. Během 90. let 20. století proběhla rekonstrukce pozůstatků hradu, od června roku 2003 je hrad přístupný veřejnosti, pro kterou je připraven prohlídkový okruh v prostorách východní brány s expozicí seznamující návštěvníky s podobou hradu a životem na tomto sídle od 18. do 20. století. Velké oblibě veřejnosti se těší již tradiční akce na hradě, jako jsou Pašijové hry nebo Slavnost ku poctě patronů města sv. Petra a Pavla.
Valdštejnský klášter Řádu augustiniánů a jeho zahrada
Klášter je připomínkou vstupu České Lípy mezi střediska vzdělanosti. Latinská škola sem umístěná nese již na první pohled znaky doby svého vzniku z roku 1627. Valdštejn počítal s velkým ústavem a množstvím chovanců. Klášter je rozměrná patrová budova o čtyřech křídlech s kostelem Všech svatých, dokončeným v roce 1707. Areál se počínaje rokem 1698 rozrostl o Loretu, přilehlé ambity, svaté schody a kapli Nejsvětější Trojice. Svou konečnou podobu včetně zahrady táhnoucí se k řece nabyl v šedesátých letech 18. století. V současnosti zde sídlí Vlastivědné muzeum a galerie. Nedílnou součástí muzea je i klášterní zahrada, která je veřejně přístupná. Má rozlohu 5956 m2, je řešena v pojetí renesančně-francouzských zahrad v čistých liniích zelených ploch a pěších
komunikací. Centrální část tvoří zahradní divadlo (amfiteátr). Na zelených plochách jsou vysázeny okrasné květiny a léčivé vonné byliny. Pěší komunikace lemují nízké živé ploty a živé obruby. Do areálu zahrady byly přemístěny sochy z různých míst okresu a tvoří tak jedinečný soubor regionálních skulptur, který představuje poměrně kvalitní odkaz regionální sochařské produkce.
Červený dům
Renesanční lovecký letohrádek zdobený psaníčkovými a obrazovými sgrafity s arkádami byl postaven roku 1583 Jetřichem Jiřím Berkou z Dubé ve stylu italské renesance.. V současné době je v budově umístěno pracoviště muzea.
Rozhledna Špičák
Je umístěna na kopci 460 m vysokém severně od České Lípy. Skýtá pohled na město již v průběhu cesty k ní. Sama rozhledna je z důvodu instalovaných anténních systémů nepřístupná. Přesto nabídnutá trasa nabízí nejzajímavější vyhlídkové pasáže na město ležící v ploučnické kotlině i na jeho kopcovité okolí.
Poklopový pohyblivý jez
Na řece Ploučnici uvnitř města České Lípy, postaven v roce 1910 dle konstrukce ing. J. Záhorského. V roce 1996 bylo zařízení restaurováno a lávka obnovena pro pěší. Část mechanismu pro pohyb rámů byla po konzervaci vyjmuta a vystavena na zvláštním podstavci vedle lávky.
Veřejné akvárium
Stálá akvaristická výstava tropických ryb z Jižní Ameriky, Afriky a Asie, která se nachází v blízkosti vodního hradu Lipý.