Památky a zajímavosti Všeruby
V rohu místního hřbitova se nachází náhrobek Jiřího Leopolda Weisla, lékaře a milovníka chodské historie, který roku 1848 sepsal první práci o soudním procesu zdejších Chodů s Wolfem Maxmiliánem Lamingenem, řečeným Lomikar.
Za místní částí Brůdek stojí kostel sv. Václava ze 17. století, který byl zřejmě postaven na počest vítězné bitvy mezi Čechy a Němci v roce 1040. Nad vsí Hájek se nachází poutní kostel sv. Anny z počátku 18. století, který je považován za nejpozoruhodnější stavbu západočeského baroka. Každý rok koncem července se na tomto místě koná Svatoanenská pouť.
Velice zajímavá je historie všerubského znaku. Znak městyse obsahovalo už privilegium Maxmiliána II., kterým povýšil tuto obec na kraji rybníka na město. Na zlatém štítu byl namalován medvěd přirozené barvy, stojící na zadních nohách a hledící na pravou stranu. Tento znak potom všerubská obec po staletí užívala. Později byl znak nesprávně doplňován zeleným trávníkem, na kterém medvěd stojí, jindy měnili malíři barvu štítu na stříbrnou. Tyto formy znaku jsou však heraldicky nesprávné. Originál Maxmiliánova privilegia vlastnili Všerubští až do roku 1945, kdy se ztratil. Jeho text je znám ze dvou opisů, pořízených v letech 1683 a 1766 a uložených v pražském Státním ústředním archivu. V roce 1852 došlo k poškození starého privilegia, když vyhořela všerubská radnice. Železnou truhlu s listinami se sice podařilo z hořícího objektu vynést, ale protože byla rozžhavená, vhodili ji všerubští sousedé do rybníka, aby ji ochladili. Malba znaku byla pochopitelně ve vodní lázni smyta. Později na privilegiu nějaký malíř samouk znak neuměle opravil, ale neznal zásady heraldiky a medvěda otočil na opačnou stranu.