Památky a zajímavosti Lukavice
K nejzajímavějším pamětihodnostem patří bezesporu místní Pyritové doly s hlubokými šachtami. Hlavní šachtou byla Bartolomějská šachta, která již v roce 1809 dosáhla své největší hloubky 110 m.
Žádný návštěvník obce by se také neměl vyhnout místu zvaném Na hrádku, kde se nachází prastarý dub s obvodem kmene 710 cm a výškou 31 m, jehož stáří se odhaduje na 580 let.
Známý je zámek. Vznikl v první polovině 18. století jako středisko správy pyritových dolů, které v této době měla pronajaty od majitelů nasavrckého panství společnost pražských těžařů. V r. 1755 převzal vedení podniku tehdejší majitel panství Jan Adam z Auersperka. V tomto roce ve zprávě o stavu lukavických dolů, kterou pro Jana Adama vypracoval báňský odborník z Příbrami Alexius Adda, se poprvé připomíná zámek. Jan Adam z Auersperka vytvořil samostatnou správu lukavických dolů a pro její potřeby byl původní zámek v druhé polovině 18. století rozšířen. Vznikla jednopatrová barokní budova, jejíž fasáda byla v přízemí zdobena bosáží a na hlavním průčelí obráceném k východu byl štít s hornickými odznaky – zkříženými kladivy. K západu k hlavní budově přiléhaly přízemní hospodářské budovy, uzavírající nevelké nádvoří.
Na konci 19. století byla těžba v Lukavici zastavena a zdejší chemický závod přemístěn do Slatiňan. Zámek byl tehdy změněn v byty. V r. 1949 se zámek stal majetkem MNV a byly v něm kanceláře MNV, knihovna a obytné místnosti. V l. 1962–1967 byla provedena rozsáhlá oprava zámku, při níž původní fasády byly nahrazeny fasádami hladkými a odstraněny i hornické odznaky na budově.
Zámek stojí v severozápadní části obce. Je to prostá jednopatrová budova obdélníkového půdorysu krytá vysokou valbovou střechou. K zámecké budově na západní straně přiléhají architektonicky nevýrazné hospodářské budovy.