Historie obce Vlašim
První zmínka o hradu nad řekou Blanicí, jenž vystavěl rod Janoviců, je z roku 1318. Do 20. století se na zámku vystřídalo 14 šlechtický rodů, které ho postupně přestavovaly podle trendů své doby. K významnějším obyvatelům sídla patří rod pánů z Jenštejna. Z toho pocházel i druhý pražský arcibiskup a první český kardinál Jan Očko z Vlašimi.
Reprezentativní šlechtické sídlo ze zámku ve Vlašimi vybudovali Trčkové z Lípy. Ti vystavěli i gotický kostel sv. Jiljí. V roce 1744 získala panství knížata z Auerspergu, která vlastnila zámek až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Nyní je v majetku města Vlašimi.
Znak města pochází přibližně z roku 1580. Zlatá písmena A K Z P v horním modrém poli jsou iniciály Aleše Klenovského ze Ptení. Tato verze je do dnešních dnů oficiálním městským znakem pro účely grafických listů a slavnostních tisků. Pochopitelně má i další mutace. Vlašim dostala i svůj vlastní prapor, jenž byl inaugurován na počátku roku 1994. Sestává ze tří vodorovných pruhů, zlatého, stříbrného a modrého. Tyto barvy vycházejí z městského znaku.
O historii se nejvíce dozvíme především z knihy Františka Augustina Slavíka Dějiny města Vlašimi a jeho statku, kterou vydal vlastním nákladem v roce 1889. Kniha byla z iniciativy Vlastivědného klubu a na náklad samotného města v roce 1994 reprintována.
Marie Josefa z Trautsonu a její manžel Karel Josef z Auerspergu se zasloužili především o malebný, romantický park, jenž zde v roce 1775 založili v místech bývalé obory a zámecké zahrady v údolí řeky Blanice. Vlašimský zámecký park, patřící svou rozlohou 75 ha mezi největší zámecké parky ve střední Evropě, spadá také do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000.