Památky a zajímavosti České Meziříčí
Kostel sv. Kateřiny
Zhruba uprostřed obce při silnici,stojí zdaleka viditelná výšková dominanta obce - farní kostel sv. Kateřiny. První zmínka o plebanii (faře) pochází z roku 1352, v roce 1384 je uváděna v seznamu desátků, vypsaných pro krále Václava, ale můžeme se oprávněně domnívat, že první, původně dřevěný kostel byl v obci postaven již kolem roku 1300. Kostel byl od husitských válek do roku 1642 utrakvistický, potom po dva roky opuštěn a od roku 1626 do roku 1630 náležel duchovní správnou do Přepych, kde sídlil tehdy jediný katolický kněz na opočenském panství. V roce 1748 byl starý dřevěný kostel, hrozící již spadnutím, rozbořen a Rudolfem hr. Colloredem postaven nový. Dle farní pamětní knihy byl základní kámen k novému kostelu položen 8. 9. 1748 a novostavba byla posvěcena 25. listopadu 1752. Vnitřní výzdoba, hlavní oltář, kazatelna a zařízení jsou barokní, zhotovené současně se stavbou. Figurální výzdoba oltářních soch (sv. Kateřiny a Barbory) a kazatelny z roku 1755 je dílem královehradeckého řezbáře Františka Deckera. Původní cínová křtitelnice z roku 1558 s českým nápisem byla roku 1796 prodána a za utržené peníze byl pořízen postranní oltář sv. Jana Křtitele, zhotovený týž rok řezbářem Bartošem z Dobrušky. Uprostřed Kostela se pod dlažbou nalézá velká krypta, v níž jsou pohřbeni někteří Meziříčtí faráři. Barokní kostel patří k nejkrásnějším stavbám venkovské církevní architektury v kraji. Byl opraven v roce 1971.
Socha Immaculata (P.Marie)
Je vzácné barokní dílo nejvýznamnějšího sochaře východních Čech, žáka M. Brauna Františka Pacáka, z roku 1749 stála až do roku 1832 nedaleko mostu přes Dědinu. Postavení nového kamenného mostu v roce 1942 a postupným zvyšováním silnice socha ztrácela na působivosti a byla proto přemístěna na starý hřbitov před kostelem. Socha světice stojí na trojbokovém volutovém podstavci, kolem je balustrové zábradlí. Barokní plastika působivě doplňuje exteriér českomeziříčského kostela.
Socha sv. Jana Nepomuckého
Tato socha je umístěna na konci obce směrem k Rohenicům. Patří k typickým svatojánským sochám. Byla zhotovena v roce 1864 královehradeckým kameníkem Martinem Ježkem.