Památky a zajímavosti Deštné v Orlických horách
Dominantou obce je kostel svaté Máří Magdalény, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Santini pracoval prokazatelně pro rychnovské panství od roku 1712. Kostel v Deštné navrhl pravděpodobně kolem roku 1720. Jednolodní stavbu zdobí dvě nakoso vybočené věže. Kněžiště má šestiúhelníkový půdorys se zajímavě komponovaným hlavním oltářem. Hlavní oltář pochází z 18. století od sochaře J. Hartmanna, varhany z r. 1729, barokní křtitelnice a obrazy křížové cesty z 1. poloviny 18. století.
Před kostelem stojí sousoší Panny Marie se sv. Josefem, Jáchymem a Annou z r. 1781.
Místní část Dříš je spjata s historií organizované turistiky v Orlických horách. Zde stojí známá horská chata Panoráma spolu s Jiráskovým domem a památníkem JUDr. Jindřicha Štemberky, průkopníka české turistiky na horách. Jeho součástí jsou ještě dva obelisky s pamětními deskami Aloise Jiráska od Milana Šplíchala a Karla Michla od Jiřího Kolářského. Naproti Jiráskovu domu byla v roce 1999 slavnostně odhalena pamětní deska Josefu Pilnáčkovi, jednomu z významných průkopníků turistiky a lyžování v Orlických horách.
Dříš byla známým poutním místem. Svědčí o tom nedávno znovu postavená a vysvěcená kaple s léčivým pramenem a torzem zaniklé křížové cesty.
Jedlová - Bývalá horská chata v údolí Bělé a na přilehlých stráních v deštenské pahorkatině, je dnes součástí obce Deštné. Připomíná se r. 1653. Na bezlesém hřbetu nad osadou (705 m) byl v letech 1737–1741 na místě staršího postaven barokní kostel sv. Matouše staviteli J. Haisem ze Studnice (do výše oken) a D. Morazzim z Chrudimi. Po požáru v r. 1833 byl obnoven r. 1835. V době komunistického režimu byl zdevastován, ale po revoluci v r. 1989 zachráněn od demolice a částečně obnoven.
Jedlová je také rodištěm tkalce a písmáka Hieronymuse Brinkeho, jehož píseň "Weberlied" se stala hymnou všech horských tkalců.
Další památky:
- Velké množství staveb drobné sakrální architektury
- Jirásková horská chata
- Muzeum turistiky, zimních sportů a řemesel - čp. 133
Velká Deštná (1 115 m) je nejvyšší horou Orlických hor a jako taková nabízí nádherné rozhledy do českého vnitrozemí i do Polska. Ty jsou umocněny po výstupu na malou dřevěnou rozhlednu, která připomíná spíše jednoduchý posed nebo triangulační věž.
Historie rozhlížení z Velké Deštné se píše od konce 19. století, kdy zde byla jednoduchá dřevěná tribuna. V první polovině minulého století tu byla postavena triangulační věž, která zřejmě sloužila i jako rozhledna. Na konci 70. let byla odstraněna. Od roku 1992 zde díky náchodským skautům stála čtyřmetrová dřevěná trámová vyhlídka. Byla pojmenována po panu Štefanu Matejíkovi, místnímu hajnému a bývalému členu Horské služby v Deštném, k jeho šedesátinám. Od té doby se jí říkalo Štefanova vyhlídka. V roce 2003 byla již značně chatrná a nahrazena novou, opět dřevěnou, šestimetrovou vyšší konstrukcí o 13 schodech. Pod vrcholem slouží turistům Jiráskova chata
Tipy na výlet v obci Deštné v Orlických horách a jejím okolí.