Obecní znak
Základní informace
Kraj:Středočeský
Okres:Benešov
Správní obvod:Vlašim
GPS souřadnice:49.637234N, 14.846691E
Nadmořská výška:396 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1149 (875 let)
Katastrální výměra:1 710 ha
Počet obyvatel:653
PSČ:257 06
Adresa URL:www.lounovicepodblanikem.cz

Části obce Louňovice pod Blaníkem: Býkovice, Mrkvová Lhota, Rejkovice, Světlá

Historie obce Louňovice pod Blaníkem

Prvními obyvateli zdejšího kraje, po kterých se dochovaly archeologické stopy, byli Keltové, kteří v době halštatsko laténské (5. až 4. století př. n.letopočtem) na vrcholu Velkého Blaníku vybudovali hradiště o rozloze zhruba 125x175 m (výzkumy Karla Brantla z 2. poloviny 19. století, další výzkumy v roce 1940).

Keltské hradiště později zaniklo a teprve v roce 1149 byl založen želivským opatem Gotšalkem na území dnešních Louňovic pod Blaníkem ženský premonstrátský klášter jako protějšek mužského premonstrátského kláštera na Želivi. První jeptišky pocházely z Porýní ze Steinfeldu, v závěru 80. let 12. století byly odtud vysílány jeptišky do nově zakládaného konventu v Dolních Kounicích na Moravě.

Klášter v Louňovicích byl v roce 1420 bohužel vypálen husity a jediným objektem, který přetrval zkázu kláštera a v pozměněné podobě se dochoval dodnes je původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Předpokládá se, že stál u bývalé západní brány vedoucí do areálu kanonie.Ve 2. pol. 17. století byl kostel zbarokizován, zaklenut a doplněn kryptou. U vchodu kostela stojí bezejmenný náhrobek s nápisem: "Léta 1652 dne 31. srpna umřel jest člověk hříšný. Prostě za něho Pána Boha!" Odpočíval pod ním Oldřich Sezima Skuhrovský, a to před dveřmi kostela, aby se po jeho náhrobku šlapalo.

Zbytky klášterních staveb a laické klášterní pohřebiště byly zjištěny archeologickým výzkumem východně od kostela v prostoru domů čp. 20, 21, 22 a 39. Pozůstatkem kláštera je zřejmě také masivní kamenná zeď bývalého objektu čp. 19 v ulici Jana Žižky. Pozoruhodný je také bývalý zlatorudný mlýn, zjištěný poblíž klášteřiště. Jeho nález dokládá středověké dolování zlata v okolí Louňovic. S výsledky archeologických výzkumů se mohou zájemci seznámit v místním muzeu v louňovickém zámku.

V roce 1436 potvrdil císař Zikmund držbu Louňovic městem Tábor, kterému patřily Louňovice až do roku 1547.

Na počátku 15. století možná stál na Velkém Blaníku malý dřevěný hrad, využívající hradeb keltského hradiště, jeho existence však není jistá a něktří autoři se přiklánějí k názoru, že tento hrad existoval spíše na Malém Blaníku. Podle mého mínění je hrad opravdu pravděpodobnější na Malém Blaníku vzhledem k množství tmavých středověkých střepů, které se nacházejí na polích pod Malým Blaníkem směrem k Louňovicím a jejichž výskyty začínají na hranici lesa a polí. Na polích pod Velkým Blaníkem se takové střepy nenalézají.

Ve 2. polovině 16. století vybudoval Oldřich Skuhrovský na místě bývalého klášterního probošství renesanční tvrz s nárožními věžemi , k jejíž stavbě pravděpodobně využil materiálu ze zřícenin kláštera. Roku 1652 je tvrz připomínána již jako zámek, který byl v roce 1675 barokně upraven a dochoval se do dnešní doby. Od roku 1672 do roku 1924 patřil objekt pražskému aricbiskupství, po pozemkové reformě jej získala tělovýchovná jednota Sokol, které patří zámek dodnes. V 70. - 80. letech dvacátého století byla objevena renesanční sgrafita na jižní fasádě nádvorního křídla (pravděpodobně zachycení starozákonního námětu Noemovy archy. Malby byly opětně zabíleny vzhledem k nedostatku prostředků na jejich restaurování.

Na zámek navazuje budova zámeckého pivovaru, který dnes již bohužel svoji původní funkci neplní.

S pivovarem souvisí i velká budova pivovarského sklepení, stojící po pravé straně silnice směrem na Libouň u výjezdu z Louňovic. Svým vzhledem připomíná spíše palírnu skotské whisky.

V podobném stylu je postaven i velký statek na louňovické návsi.

K zámku patřil pravděpodobně i romantický renesanční špýchar, dnes již zbořený.

V roce 1679 se v Louňovicích narodil významný hudební skladatel působící při saském dvoře Jan Dismas Zelenka (zemřel 23.12.1745 v Drážďanech). Osobnost Jana Dismase Zelenky připomíná pomníček u kostela.

Do 18. století převládala na území obce roubená architektura, dnes již převážně zaniklá. Řada objektů se však zachovala v kresbách Richarda Duška (1910 - 1977), rodáka z Ústí nad Orlicí, působícího jako učitel ve Vlašimi. Jako nejzajímavější je zmiňována chalupa čp. 95, podle profilace ostění oken a portálků datovaná do 18. století.

Národní obrození vzbudilo velkou vlnu zájmu o symboly českého národa, mezi něž patří i hora Blaník a legenda o blanických rytířích. První pouť na Velký Blaník zorganizoval v roce 1851 Karel Villani. V roce 1868 byl přivezen do Prahy a uložen do základů Národního divadla kámen z Blaníku. Zajímavostí je, že původně vybraný kámen byl shledán příliš malým a nakonec se ocitl ve zdi pivovarského sklepení v Louňovicích pod Blaníkem, kde jej můžeme vidět dodnes. V základech Národní divadla nakonec skončil jiný, větší kámen.

V roce 1895 nechal postavit kardinál (arcibiskup) Schonborn na Velkém Blaníku jednoduchou dřevěnou rozhlednu. V roce 1936 se tato rozhledna pro celkovou zchátralost zřítila. V témže roce požádal arcibiskup Fr. Kašpar o povolení postavit novou rozhlednu s kaplí sv. Václava, která by sloužila pro mše v době svatováclavských poutí. V roce 1940 stavbu uskutečnil Klub českých turistů. Prostředky na stavbu získal Klub českých turistů jako náhradu za objekty, zabírané Němci v pohraničí. Vznikla rozhledna na způsob husitské hlásky, 30 m vysoká, krytá šindelem, s kaplí tvořenou přístřeškem s kamenným stolem, která je dnes provozována Obecním úřadem Louňovice pod Blaníkem.

V roce 1962 byl na Velkém Blaníku nalezen archeologem a numismatikem Národního muzea v Praze Pavlem Radoměřským pod kořeny stromu v rozbitém džbánu poklad složený z nejrůznějších mincí. Na poklad upozornil nález pana I. Kudlíka z Louňovic, který v blízkosti nalezl jednu minci při sběru kamene. Poklad obsahoval 622 mincí mince z celé Evropy, nejstarší byl groš Václava II., nejcennější mincí je tolar Rudolfa II. z roku 1611 (známy pouze 2 kusy). Celková hodnota pokladu byla po přepočtení 1274 krejcarů (hodnota zhruba 75 hus nebo 200 slepic). Poklad zakopal pravděpodobně někdo z místních obyvatel na počátku třicetileté války před vstupem pasovských žoldnéřů do Čech. Poklad se nyní nachází v Národním muzeu v Praze.

V současné době jsou pořádány na konci září v Louňovicích svatováclavské slavnosti, zahajované mší svatou na Velkém Blaníku. Poté se pestrobarevný průvod ve středověkém oblečení přesouvá do Louňovic a svou pouť končí před zámkem. Na zámku je pak připraveno středověké tržiště a v Louňovicích samotných je řada nejrůznějších pouťových atrakcí.

Rovněž na Malém Blaníku zanechala historie své stopy. V první polovině 16. století se stal Malý Blaník cílem poutí a byla zde Adamem z Říčan založena kaple. Již dříve zde pravděpodobně stály starší objekty (mj. nálezy renesančních kachlů, je možné, že se zde konaly i pohanské obřady), ale nic není jednoznačně potvrzeno. Z roku 1672 pochází záznam o tom, že se zde vždy 22. července konaly mše a procesí z Louňovic. V roce 1676 zde sídlil poustevník Petr Havlovič (Gawlowitz), rodák z Krakova v Polsku, který zemřel v roce 1678. Ve sbírkách Muzea okresu Benešov se dochovala ostatková skříňka z roku 1674 ve formě polopostavy světice (asi sv. Máří Magdalény ). V roce 1753 byla na Malém Blaníku postavena polygonální pozdně barokní nová kaple sv. Máří Magdaleny, z nařízení arcibiskupa Kaunburga, nákladem 300 zlatých. Stavba byla osmiúhelníková do elipsy, se sakristií na severovýchodě, s jeskyní pod sakristií. Kaple byla již roku 1783 z nařízení císaře Josefa II zrušena, zvon z kaple byl přemístěn do Louňovic. V 19. století obýval zříceninu kaple poustevník Antonín Zeman z Pacova a traduje se, že jeho duch hlídá poklad v kapli. V roce 1887 nařídil arcibiskup František Schonborn postavit na boku zříceniny bývalé zděné kaple malou dřevěnou kapličku se sochou sv. Maří Magdaleny od Eduarda Veselého a znovu se začaly pořádat poutě vždy v neděli před svátkem sv. Maří Magdaleny. I tato kaplička se bohužel nedochovala a socha odsud se nachází v kostele v Louňovicích. Poutní tradice u příležitosti svátku sv. Maří Magdaleny bohužel skomírá.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Louňovice pod Blaníkem

Počasí meteostanice Kondrac-Dub

Vzdálenost meteostanice od obce Louňovice pod Blaníkem: 5 km

Poslední data: 23.12.2024 00:21

Umístění: 436 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kondrac-Dub

Teplota
-0,2
°C
Zdánlivá teplota
-4,9
°C
Rosný bod
-2,0
°C
Vlhkost
87,6
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1001,0
hPa
Směr větru
SZ
Rychlost větru
3,3
m/s
Nárazový vítr
5,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kondrac-Dub

Dnes
-1/2
°C
Zítra
0/2
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Louňovice pod Blaníkem se také nachází

Bedřichovice

Bedřichovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Bolina

Bolina

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Bořkovice

Bořkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Broumovice

Broumovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Buchov

Buchov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Buková

Buková

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Býkovice

Býkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Bzová

Bzová

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Čečkov

Čečkov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Čelivo

Čelivo

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Čestín

Čestín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Chocov

Chocov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Daměnice

Daměnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Dobříkovice

Dobříkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Domašín

Domašín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Dub

Dub

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Elbančice

Elbančice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Hlohov

Hlohov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Holčovice

Holčovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Horní Lhota

Horní Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 31

/
Hrajovice

Hrajovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Hrazená Lhota

Hrazená Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Hrnčíře

Hrnčíře

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Hrzín

Hrzín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Jankov

Jankov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 910

/
Jankovská Lhota

Jankovská Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Javor

Javor

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Jiřetice

Jiřetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Kamberk

Kamberk

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 158

/
Kamenná Lhota

Kamenná Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Karhule

Karhule

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Kondrac

Kondrac

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 513

/
Kondratice

Kondratice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Královna

Královna

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Krasovice

Krasovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Křekovice

Křekovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Křekovická Lhota

Křekovická Lhota

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Kříženec

Kříženec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Křížov

Křížov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Laby

Laby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Lesáky

Lesáky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Lhýšov

Lhýšov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Libouň

Libouň

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Lipiny u Veliše

Lipiny u Veliše

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Malovidy

Malovidy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Milovanice

Milovanice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Miřetice

Miřetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 229

/
Moraveč

Moraveč

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Mrkvová Lhota

Mrkvová Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Načeradec

Načeradec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 1 069

/
Nesperská Lhota

Nesperská Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Nespery

Nespery

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Nosákov

Nosákov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Odlochovice

Odlochovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Olešná

Olešná

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Ondřejovec

Ondřejovec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 74

/
Otradov

Otradov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Palčice

Palčice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Pazderná Lhota

Pazderná Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Pičín

Pičín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Podolí

Podolí

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Polánka

Polánka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Popovice

Popovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 284

/
Popovice

Popovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Pravětice

Pravětice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Pravonín

Pravonín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 555

/
Předbořice

Předbořice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Ratměřice

Ratměřice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 290

/
Rejkovice

Rejkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Řimovice

Řimovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 234

/
Řísnice

Řísnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Roudný

Roudný

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Šebířov

Šebířov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 335

/
Sedlečko

Sedlečko

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Šlapánov

Šlapánov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Slapsko

Slapsko

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 134

/
Slavětín

Slavětín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Slavín

Slavín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Slupy

Slupy

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Světlá

Světlá

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Tisek

Tisek

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Veliš

Veliš

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 353

/
Vestec

Vestec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Věžníčky

Věžníčky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Vilice

Vilice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 147

/
Vitanovice

Vitanovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Vlašim

Vlašim

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 11 022

/
Vlastišov

Vlastišov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Vlčkovice

Vlčkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Volavka

Volavka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Vosná

Vosná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Vračkovice

Vračkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Vracovice

Vracovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 400

/
Vrcholtovice

Vrcholtovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Vyšetice

Vyšetice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/ /
Žinice

Žinice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Znosim

Znosim

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Zvěstov

Zvěstov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 407


Reklama
Víte že?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Název obce Louňovice pod Blaníkem se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Ke dni 26.3.2021 žilo ve Středočeském kraji 1 415 463 obyvatel, z toho 702 541 mužů a 712 922 žen?

Nejvyšším bodem ve Středočeském kraji je vrchol brdských hřebenů Tok (862 m n.m.), nejnižším bodem je řečiště Labe u Dolních Beřkovic (158 m n.m.).

Praha 11

Nejbližší obec nad 50 000 obyvatel je Praha 11 s 65 518 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 51 km?

Městská část Praha 11 je od centra Prahy vzdálena asi 8 km jihovýchodním směrem a je jedním z nejhustěji zalidněných míst v Česku. Velkou část území městské části zaujímají sídliště Jižní Město I. a Jižní Město II., nazývaná lidově Jižňák nebo Jižák.

Muzeum Louňovice pod Blaníkem

V městysi Louňovice pod Blaníkem se na zdejším zámku nachází muzeum, Včelařské muzeum a infocentrum.

Zámek Vlašim

Zámek Vlašim je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Zámek Vlašim a jemu přilehlý zámecký park leží ve městě Vlašim na ostrohu nad řekou Blanicí, v oblasti Českomoravské vrchoviny.

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 1.1.2024 žilo v obci Louňovice pod Blaníkem 324 mužů a 329 žen?

Rozhledna Velký Blaník

Velký Blaník (638 m) je legendami opředený vrch asi 10 km jižně od Vlašimi, na území obce Louňovice pod Blaníkem.

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Sportrelax centrum Monínec

Sportrelax centrum Monínec je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Monínec leží v srdci České Sibiře a kombinace jejího mikroklimatu, severní stráně a nadmořské výšky tvoří z Monínce jedinečný přírodní ledovec.

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého v Čejkovicích

Dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého v Čejkovicích je ve vzdušné vzdálenosti 40 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Dřevěnu kaple v obci Čejkovice byla vysvěcena roku 1898.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Reklama