Obecní znak
Základní informace
Kraj:Středočeský
Okres:Benešov
Správní obvod:Vlašim
GPS souřadnice:49.637234N, 14.846691E
Nadmořská výška:396 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1149 (876 let)
Katastrální výměra:1 710 ha
Počet obyvatel:662
PSČ:257 06
Adresa URL:www.lounovicepodblanikem.cz

Části obce Louňovice pod Blaníkem: Býkovice, Mrkvová Lhota, Rejkovice, Světlá

Památky a zajímavosti Louňovice pod Blaníkem

K dominantám městyse patří bezesporu barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojící na místě zaniklého románského kostela. Ten byl původně čelem rozsáhlého klášterního traktu. Ve 2. polovině 17. století byl kostel zbarokizován, zaklenut a doplněn kryptou. U vchodu kostela stojí bezejmenný náhrobek s nápisem: "Léta 1652 dne 31. srpna umřel jest člověk hříšný. Proste za něho Pána Boha!" Odpočíval pod ním Oldřich Sezima Skuhrovský, a to před dveřmi kostela, aby se po jeho náhrobku šlapalo.

Zbytky klášterních staveb (klášter byl vypleněn a vypálen dne 23. dubna 1420 husity) a laické klášterní pohřebiště byly zjištěny archeologickým výzkumem východně od kostela v prostoru domů čp. 20, 21, 22 a 39. Pozůstatkem kláštera je zřejmě také masivní kamenná zeď bývalého objektu čp. 19 v ulici Jana Žižky.

Pozoruhodný je také bývalý zlatorudný mlýn, zjištěný poblíž klášteřiště. Jeho nález dokládá středověké dolování zlata v okolí Louňovic. S výsledky archeologických výzkumů se mohou zájemci seznámit v místním muzeu v louňovickém renesančně-barokním zámku z roku 1652, který necitlivými přestavbami ztratil svou architektonickou hodnotu. Od roku 1672 do roku 1924 patřil objekt pražskému aricbiskupství, po pozemkové reformě jej získala tělovýchovná jednota Sokol, které patří zámek dodnes. V 70. - 80. letech dvacátého století byla objevena renesanční sgrafita na jižní fasádě nádvorního křídla (pravděpodobně zachycení starozákonního námětu Noemovy archy (Gn 7.1 - 24). Malby byly opětně zabíleny vzhledem k nedostatku prostředků na jejich restaurování.

Na zámek navazuje budova zámeckého pivovaru, který dnes již bohužel svoji původní funkci neplní. S pivovarem souvisí i velká budova pivovarského sklepení, stojící po pravé straně silnice směrem na Libouň u výjezdu z Louňovic. Svým vzhledem připomíná spíše palírnu skotské whisky. V podobném stylu je postaven i velký statek na louňovické návsi.

Další památkou je pomník postavený na počest barokního hudebního skladatele Jana Dismase Zelenky, místního rodáka.

Turistickou zajímavostí je i kámen, který měl být původně zazděn do základů Národního divadla v Praze, jelikož však jeho rozměry nevyhovovaly, byl později umístěn do nároží budovy bývalého pivovarského sklepa.


Rozhledna na Velkém Blaníku

Roku 1895 byla na Velkém Blaníku stavitelem Limaxem vybudována 20metrů vysoká otevřená věž, na níž se mohlo vystoupat jen po žebřících.

Dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941. Klub českých turistů postavil místo nekryté rozhledny na Velkém Blaníku, dřevěnou věž tvaru husitské hlásky 30metrů vysokou krytou šindelem. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v součastné době na přání snoubenců může konat svatební obřad. První obřad se zde uskutečnil 30. 4. roku 1999.

Kaple na Malém Blaníku

Podle dochovaných historických pramenů byl život na Malém Blaníku spjat především s kaplí Máří Magdaleny a s poutěmi, které se zde po staletí pořádaly.

Úplně ta nejstarší zmínka o Malém Blaníku v souvislosti s Máří Magdalenou pochází z roku 1543. Tehdejší utrakvistický kněz z Vlašimi Václav Rosa ve svých zápiscích uvádí, jak jednoho roku přišla na vlašimskou faru žena z Kouřimi. Pod záminkou, že se jde na Blaník k Máří Majdalence pomodlit za svou nemocnou matku, žádala o azyl. Svůj vděk projevila tím, že okradla farní kuchařku a beze stopy zmizela. Zbožná to žena. V této zřejmě nejstarší zmínce o Blaníku a Máří Magdaleně se sice přímo nemluví o stavbě jež by byla této světici zasvěcena, ale je dosti pravděpodobné, že již v polovině 16. století Malý Blaník sloužil jako významné poutní místo. Někteří historici dokonce předpokládají, že v dobách dřívějších se na Blaníku slavily různé pohanské svátky.

Pokud se posuneme historií o 133 let kupředu, zjistíme, že v této době je již Máří Magdalena spojena přímo s existencí kaple. Dokládá to ve své zprávě z roku 1676 načeradský děkan Jan Ignát Birckner. Ve zprávě která byla určena pro arcibiskupskou konzistoř mimo jiné říká, že ke dni 22. července konají se na Blaníku v kapli zasvěcené svaté Máří Magdaleně slavné poutě. Z Louňovic sem dochází procesí, slouží se zde mše svaté a papež Kliment X. propůjčil kapli na tento den po 7 dalších let odpustky. V této zprávě se ještě mimo jiné mluví i o poustevníkovi, který o kapli pečuje od svých 18 let. Jmenoval se Petr Havlovič (Gawlowitz) a pocházel z Krakova v Polsku. Jeho příbytkem mu měla být malá jeskyňka pod kaplí. Z louňovických farářských relací z roku 1695 se pro změnu dozvídáme o inventáři, který ke kapli náleží. Jedná se především o ornát (kněžský šat), stříbrný koflíček (pohárek), antipendium (ozdobný závěs na přední straně oltáře) a malé varhany s jazýčkovými píšťalami a olověnými závažími k měchům.

Nyní se pro změnu posuňme o 23 let zpět. Zjistíme totiž, že tohoto roku zemřel poslední světský majitel louňovického panství Karel Adam Lev z Říčan a jelikož neměl potomka, který by po něm louňovické panství spravoval, odkázal jej arcibiskupství pražskému. Pro budoucnost poutí na Malý Blaník, je však důležité, že ve své závěti pravděpodobně uvedl i to, že po jeho smrti připadne kapli na Malém Blaníku z jeho pozůstalosti 300 zlatých. Dokládají to farářská relace z roku 1700 a duchovní tableta z roku 1713 kde se uvádí, že kaple je "fundírovaná" třemi sty zlatých, které jsou určeny na vybudování kaple nové.

Kde stála tato původní kaple se přesně neví, ale za pomoci daných tříset zlatých byla kolem roku 1753 vystavěna arcibiskupem Khünburgem kaple nová, jejíž pozůstatky se dochovaly až do doby dnešní. Opatrovnicí tohoto nového svatostánku se stala opět svatá Máří Magdalena. Na prostranství pod severním vrcholem Malého Blaníku tak tehdy vyrostla nová církevní stavba komponovaná do tvaru protáhlého osmistěnu s přilehlou sakristií u severovýchodní zdi a vystavěna byla z lámaného kamene a cihel. Nad sakristií se nacházela oratoř a pod ní měl být byt poustevníkův. Ještě téhož roku povolila pražská konzistoř na Malém Blaníku konání mší svatých na den svátku svaté Máří Magdaleny, což je 22. červenec.

 

Bohužel, poutě oblíbené a proslavené po celém širém kraji neměly dlouhého trvání. Roku 1780 se ujal panování nad zeměmi českými císař Josef II. a s ním přišla řada reforem. Ve snaze omezit moc církve ve státě, vydal roku 1782 reskript, kterým zrušil všemožné kláštery, řádové domy, hospice a jiné církevní stavby. Na základě tohoto nařízení byly roku 1783 ukončeny i slavné poutě na Malý Blaník. Zvon blanické kaple byl přestěhován do Louňovic a opuštěnou kapli Máří Magdaleny začal pozvolna a neúprosně ohlodávat zub času. Slavná kaple tak postupně ztrácela na své kráse a brzy vyměnila svůj bohatý barokní původ za šat chudé, ale romantické zříceniny. Uprostřed její samoty časem vyrostli tři mohutné smrky jež jí byly po dalších sto let od Josefínských reforem, jedinými společníky.

V roce 1887, přišel tehdejší arcibiskup a kardinál František Schönborn se snahou poutě opět obnovit. Nechal tedy k jižní stěně ruin zřícené kaple postavit malý dřevěný altánek. Výklenek ve zdi byl osazen malou sochou klečící sv. Máří Magdaleny od řezbáře Eduarda Veselého a slavné poutě se na Malý Blaník opět vrátili.

Zmiňme se ještě o jedné důležité etapě podblanické historie 19. století ač přímo nesouvisí s kaplí svaté Máří Magdaleny. Pro český národ bylo toto století, stoletím probouzení se a boje za českou identitu a svébytnost. Oba Blaníky se tak staly tichými svědky několika táborů lidu, které se na jejich úpatích konaly a svými pověstmi o spících rytířích vyvolávaly v celém českém národě vlastenecké emoce.

Tipy na výlet v obci Louňovice pod Blaníkem a jejím okolí.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Louňovice pod Blaníkem

Počasí meteostanice Kondrac-Dub

Vzdálenost meteostanice od obce Louňovice pod Blaníkem: 5 km

Poslední data: 22.1.2025 07:40

Umístění: 436 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Kondrac-Dub

Teplota
-6,2
°C
Zdánlivá teplota
-10,0
°C
Rosný bod
-6,5
°C
Vlhkost
97,4
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1014,7
hPa
Směr větru
JZ
Rychlost větru
1,3
m/s
Nárazový vítr
1,8
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Kondrac-Dub

Dnes
-4/1
°C
Zítra
-2/3
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Louňovice pod Blaníkem se také nachází

Bedřichovice

Bedřichovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Bolina

Bolina

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)

/
Bořkovice

Bořkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Broumovice

Broumovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Buchov

Buchov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Buková

Buková

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Býkovice

Býkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Bzová

Bzová

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Čečkov

Čečkov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Čelivo

Čelivo

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Čestín

Čestín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Chocov

Chocov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Daměnice

Daměnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Dobříkovice

Dobříkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Domašín

Domašín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (S)

/
Dub

Dub

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (S)

/
Elbančice

Elbančice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (J)

/
Hlohov

Hlohov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Holčovice

Holčovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Horní Lhota

Horní Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 35

/
Hrajovice

Hrajovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (J)

/
Hrazená Lhota

Hrazená Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (S)

/
Hrnčíře

Hrnčíře

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Hrzín

Hrzín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (SZ)

/
Jankov

Jankov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 902

/
Jankovská Lhota

Jankovská Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Javor

Javor

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Jiřetice

Jiřetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/
Kamberk

Kamberk

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 160

/
Kamenná Lhota

Kamenná Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Karhule

Karhule

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Kondrac

Kondrac

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)
Počet obyvatel: 518

/
Kondratice

Kondratice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SZ)

/
Královna

Královna

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Krasovice

Krasovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SV)

/
Křekovice

Křekovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Křekovická Lhota

Křekovická Lhota

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Kříženec

Kříženec

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Křížov

Křížov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (V)

/
Laby

Laby

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Lesáky

Lesáky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (V)

/
Lhýšov

Lhýšov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Libouň

Libouň

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (Z)

/
Lipiny u Veliše

Lipiny u Veliše

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Malovidy

Malovidy

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Milovanice

Milovanice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Miřetice

Miřetice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (V)
Počet obyvatel: 239

/
Moraveč

Moraveč

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)

/
Mrkvová Lhota

Mrkvová Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Načeradec

Načeradec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)
Počet obyvatel: 1 070

/
Nesperská Lhota

Nesperská Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Nespery

Nespery

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Nosákov

Nosákov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Odlochovice

Odlochovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Olešná

Olešná

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Ondřejovec

Ondřejovec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Ostrov

Ostrov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (S)
Počet obyvatel: 74

/
Otradov

Otradov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JZ)

/
Palčice

Palčice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Pazderná Lhota

Pazderná Lhota

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Pičín

Pičín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Podolí

Podolí

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Polánka

Polánka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Popovice

Popovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SZ)
Počet obyvatel: 288

/
Popovice

Popovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Pravětice

Pravětice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (JV)

/
Pravonín

Pravonín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (V)
Počet obyvatel: 564

/
Předbořice

Předbořice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (J)

/
Ratměřice

Ratměřice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (Z)
Počet obyvatel: 293

/
Rejkovice

Rejkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (JV)

/
Řimovice

Řimovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (SV)
Počet obyvatel: 228

/
Řísnice

Řísnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Roudný

Roudný

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (JZ)

/
Šebířov

Šebířov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 343

/
Sedlečko

Sedlečko

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SZ)

/
Skrýšov

Skrýšov

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Šlapánov

Šlapánov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)

/
Slapsko

Slapsko

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 129

/
Slavětín

Slavětín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (JV)

/
Slavín

Slavín

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Slupy

Slupy

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Světlá

Světlá

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 2 km (S)

/
Tisek

Tisek

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (V)

/
Veliš

Veliš

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (SZ)
Počet obyvatel: 352

/
Vestec

Vestec

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Věžníčky

Věžníčky

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Vilice

Vilice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (J)
Počet obyvatel: 153

/
Vitanovice

Vitanovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Vlašim

Vlašim

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (SV)
Počet obyvatel: 10 913

/
Vlastišov

Vlastišov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Vlčkovice

Vlčkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Volavka

Volavka

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 5 km (V)

/
Vosná

Vosná

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 7 km (JZ)

/
Vračkovice

Vračkovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (JV)

/
Vracovice

Vracovice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (SV)
Počet obyvatel: 400

/
Vrcholtovice

Vrcholtovice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Vyšetice

Vyšetice

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 6 km (JZ)

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Jihočeský
Vzdálenost: 10 km (JZ)

/ /
Žinice

Žinice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Znosim

Znosim

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Zvěstov

Zvěstov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 4 km (Z)
Počet obyvatel: 417


Reklama
Víte že?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Praha

Nejbližší obec nad 150 000 obyvatel je Praha s 1 128 431 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 57 km?

Praha je hlavní a zároveň největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj není jeho součástí.

Boskovické stezky

Boskovické stezky je ve vzdušné vzdálenosti 133 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Přijeďte si vyzkoušet singltraily pro vyznavače terénní cyklistiky o celkové délce 9,61 km, které se nacházejí 2,5 km severovýchodně od centra města Boskovice v prostoru smíšeného lesa Doubravy poblíž Westernového městečka.

Nejvyšším bodem ve Středočeském kraji je vrchol brdských hřebenů Tok (862 m n.m.), nejnižším bodem je řečiště Labe u Dolních Beřkovic (158 m n.m.).

Lázně Bechyně

Lázně Bechyně je ve vzdušné vzdálenosti 46 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Bechyně je město v okrese Tábor, 19 km jihozápadně od Tábora na soutoku Smutné a Lužnice.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Rotunda sv. Václava v Libouni

Rotunda sv. Václava je dnes součástí kostela v obci Libouň nedaleko Vlašimi.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Název obce Louňovice pod Blaníkem se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 1.1.2025 žilo v obci Louňovice pod Blaníkem 324 mužů a 338 žen?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Ke dni 26.3.2021 žilo ve Středočeském kraji 1 415 463 obyvatel, z toho 702 541 mužů a 712 922 žen?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Klášter Votice

Klášter Votice je ve vzdušné vzdálenosti 15 km od obce Louňovice pod Blaníkem?

Františkánský klášter ve Voticích s kostelem sv. Františka z Assisi je klášterní komplex barokních budov ve středočeské obci Votice v okrese Benešov.

Muzeum Louňovice pod Blaníkem

V městysi Louňovice pod Blaníkem se na zdejším zámku nachází muzeum, Včelařské muzeum a infocentrum.

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Reklama