Okolí a příroda Bohuňov
Obě vesnice jsou situovány v mírně zvlněné krajině vrchovinného rázu, Bohuňov v nadmořské výšce okolo 620-630 m, Janovičky potom v nadmořské výšce okolo 620-640 m.
Katastrem Bohuňova i Janoviček prochází hranice přírodního parku Svratecká hornatina (konkrétně se jedná o severovýchodní část katastru Bohuňova a severní část katastru Janoviček, kde hranici přírodního parku tvoří silnice Lísek - Bohuňov a Bohuňov - Janovičky, a dále polní cesta z Janoviček do sousední obce Písečné).
Za zmínku stojí i hranice chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jejíž jihovýchodní cíp (vymezený silnicí Lísek - Skalský dvůr a dále křižovatkou se silnicí I/19) se nachází ve vzdálenosti okolo 0,5 km od severozápadního až jihozápadního okraje katastru Bohuňova.
Nejpozoruhodnější přírodní zajímavostí v obci je určitě hnízdění čápa bílého.
Hodnotu zdejší krajiny však utváří také dvě dlouhá stromořadí - třešňová alej lemující silnici směrem od Bystřice n.P. a jasanovo-lipová alej podél silnice mezi Bohuňovem a Lískem. Přestože lesní porosty nezaujímají v obecním katastru příliš velkou plochu, v bezprostředním sousedství (v dostupnosti přibližně 1 km od Bohuňova) se nachází dva velké lesy - Pičulín (jihozápadním směrem) a Pletenice (severním směrem), v nichž bývá v létě a na podzim množství lesních plodů, hub apod.