Současnost obce Bohuňov
Obec Bohuňov, jenž je tvořena dvěma částmi - vesnicemi Bohuňov a Janovičky, se nachází v severovýchodní části kraje VYSOČINA, v mikroregionu Bystřicko.
Z hlediska vyššího stupně samosprávy náleží do obvodu Bystřice n. P., jenž zastává statut obce s rozšířenou působností (funkce pověřeného úřadu; dále je zde např. matriční, katastrální, finanční či stavební úřad). Záležitosti týkající se pozemkového úřadu, celního úřadu, okresního soudu či vojenské správy se vyřizují ve Žďáře nad Sázavou, nacházejícím se 23 km západně od obce Bohuňov. Úřad „Pozemkový fond" byl ze Žďáru nad Sázavou přesunut a od roku 2007 sídlí až v Jihlavě.
V oblasti vybavenosti obce dochází v posledních letech k postupnému rozvoji a modernizaci. V roce 1998 proběhla „telefonizace" Bohuňova i Janoviček; této příležitosti využila většina domácností, neboť předtím bylo v obou vesnicích jen několik málo soukromých telefonních stanic a telefonní automat („telefonní budka"), zřízená na návsi v Bohuňově v polovině 90. let.
Během jara a léta roku 2002 provedena plynofikace obce a zároveň vybudována nová vodovodní síť (nahrazující starou, jenž zásobovala Bohuňov ze studny bývalého zemědělského družstva), napojující obec na vodovod vedoucí z přehradní nádrže Vír do Žďáru nad Sázavou.
Poloha obce umožňuje přijímat signál potřebný k připojení na tzv. bezdrátový internet, jehož přednosti začala během roku 2006 využívat i část domácností v Bohuňově. Od konce roku 2008 lze využít i možnosti zřízení vysokorychlostního ADSL internetu. Rovněž i signál pro provoz mobilních telefonů je k dispozici (jeden z vysílačů se nachází pouze 2 km severně od Bohuňova).
V létě 2005 byly v centrální části Bohuňova, v prostranství mezi asfaltovou otáčkou u autobusové zastávky a sloupem s čapím hnízdem, umístěny nově vyrobené houpačky a skluzavka (sloužící dětem).
Ze základních služeb stojí za zmínku prodejna smíšeného zboží a budova kulturního domu s hostincem. Pro rekreačně sportovní aktivity je k dispozici fotbalové i tenisové hřiště na východním okraji Bohuňova; v zimě za dobrých sněhových podmínek lze využít i udržovanou lyžařskou trasu, vedoucí směrem od sousedního Domanína a pokračující kolem Skalského rybníka (a hotelu Skalský dvůr) dále k Zuberskému rybníku, odkud je možné se dostat po dalších navazujících lyžařských trasách až do centrální části Žďárských vrchů).
Ze společenských organizací působí v obci sbor dobrovolných hasičů (založený v roce 1900) a myslivecké sdružení (založeno roku 2003; zdejší myslivci náleželi v minulosti pod myslivecké sdružení Lísek). Z chovatelství stojí za zmínku včelařství, chovatel holubů, chovatelka Mainských mývalích koček a chov koní v Janovičkách, související se zdejším provozováním jezdectví (na poloprofesionální úrovni).
Ke koupání i rybolovu slouží dva rybníky, Domanínský rybník (jižně od Bohuňova) a Skalský rybník (západoseverozápadně od Bohuňova), ležící sice již těsně za hranicemi bohuňovského katastru, avšak v dobré dostupnosti, neboť vzdálenost k nim z Bohuňova po polních cestách činí přibližně 1,5 km.
V oblasti sportu se v posledních letech zviditelňují občasnými úspěchy fotbalisté, účastnící se od roku 2003 regionálních turnajů.
V obci je zastoupena i umělecká činnost, kterou se zde zabývají výrobce intarzií (Bohuňov) a akademický malíř (Janovičky). Někteří obyvatelé se také věnují aktivní hře na hudební nástroje; tři bohuňovští občané působí v dechové kapele Bobrůvanka a jeden hudebník působí ve skupině Arzenal (moderní populární taneční hudba).
Při první účasti v soutěži Vesnice roku získala obec v roce 2006 ocenění diplom za vzorné vedení kroniky.