Historie obce Jílové u Prahy
Dle vysvětlení Leopolda Čiháka, nejstaršího známého historika Jílového, je jméno osady odvozeno od vlastnosti půdy, tedy od jílu.
Sídlo vzniklo sloučením hornických osad, jejichž počátky jsou spojovány se získáváním zlata. V minulosti často závisel úpadek či rozkvět lokality na množství zlata vytěženého ve zdejších dolech. Už více než 650 let se město honosí přízviskem královské zlatohorní.
Řada archeologických nálezů, které jsou částečně uloženy v Regionálním muzeu v místě, svědčí o osídlení území již v době prehistorické. Nejstarší předměty jsou staré 250 000 let a byly nalezeny podél soutoku Sázavy s Vltavou, západně od Petrova.
Otázka přesného data založení zůstane nezodpovězena, neboť listina, která by to doložila se nedochovala. Na základě nepřímých pramenů víme, že městečko ve 13. století již existovalo. V této době se osídlení soustředilo na jihovýchodní část náměstí a na stráň pod ním.
Za první nespornou datovanou zprávu o Jílovém je považována listina Oldřicha Zajíce z Valdeka pocházející ze 13. září 1331. Nalezla se ale ještě jiná zpráva v nejstarší knize Starého Města pražského pocházející z roku 1310, která existenci Jílového potvrzuje nepřímo.
Z dějin města ve 14. století zůstane asi mnohé utajeno, neboť písemné materiály zničily časté požáry. Nelze však pochybovat o tom, že doba vlády Karla IV. byla pro sídlo velice štědrá. Byl to právě Karel IV., který vydal privilegium, jímž potvrdil Jílové kolem roku 1350 jako královské město a obdaroval ho řadou městských práv a výsad.
Konec slávy pro jílovské dolování zlata znamenaly až husitské války. Některé doly byly zatopeny. K mírnému oživení těžby došlo až za vlády Vladislava Jagellonského.
Další úpadek města přinesla třicetiletá válka. Do této doby zde stálo 120 domů. Během válečných let jich byla polovina zničena ohněm nebo zpustošena. Proto řada dodnes dochovaných staveb vznikla až v 18. a 19. století.
Do bitvy na Bílé hoře většina jílovských vyznávala nekatolické náboženství. Po bitvě došlo k náhlému zvratu, který silně ovlivnil i založení jílovského minoritského kláštera v roce 1623. Klášter se rozhodně velkou měrou podílel na rekatolizaci města, která byla dokončena v 18. století. Tehdy se téměř všichni obyvatelé Jílového i okolí hlásili ke katolické víře.
Na konci 19. století se začalo s budováním železniční trati a v roce 1900 bylo dokončeno spojení s Prahou.