Současnost obce Karlík
Po několik staletí byl Karlík součástí Dobřichovic a rozvíjel se v jejich rámci, především jako bydliště lidí dojíždějících za prací do Prahy nebo Berouna. Jen malý počet obyvatel se zabýval zemědělstvím, nebo pracoval v místních lomech.
Hybnou kulturní a společenskou silou ve vsi byl od konce 19. století Sbor dobrovolných hasičů. Ten sdružoval nejen většinu občanů, ale staral se i o kulturní a společenský život. Právě dobrovolní hasiči a jejich organizace byli základem hnutí za vytvoření samostatné obce Karlík, což se po petiční akci v roce 1991, v níž se 95 % občanů vyjádřilo pro samostatnost, podařilo.
Karlík je sice vesnicí v těsné blízkosti Prahy, přesto však dostatečně vzdálen od rušného života velkoměsta. V posledních letech se počet stálých obyvatel vsi zvýšil, byla postavena řada nových rodinných domků, ale i tak se z Karlíka nestalo jen další satelitní městečko u Prahy a obec si zachovala svůj klidný vesnický charakter.
V místě je vybudován vodovod a proběhla celková plynofikace. Funguje zde pošta, školící a výcvikové středisko a několik podnikatelských subjektů.
Obec žije kulturním životem. Každoročně jsou vítáni noví občánci, rozsvěcen vánoční strom, od roku 2006 se pořádají Karlické plesy, karnevaly pro děti i dospělé, velmi úspěšné jsou také akce pořádané ke dni dětí.
Od roku 2007 působí v lokalitě knihovna, která je, kromě půjčování knih, místem veřejného přístupu k internetu a pořadatelem přednášek i besed.
V roce 2008 bylo otevřeno nové dětské hřiště.
Od třicátých let 20. století je Karlík významnou rekreační oblastí. V území vyrostla řada rekreačních domků, chat a chatových osad. Jejich hlavním centrem se stalo Karlické údolí. Rekreují se zde především obyvatelé nedaleké Prahy a okolí, ale vzácností nejsou ani vzdálenější návštěvníci či cizinci.