Památky a zajímavosti Lásenice
Původně stával na tomto místě od let 1420-21 dřevěný kříž. V uvedených letech tu byl vozový tábor husitského lidu a Táborité tu konali bohoslužby. V 16. století zde byla postavena dřevěná zvonice ke zvonění poledne, klekání i požárů a bouřek. V roce 1742 zvonice vyhořela a na jejím místě byla postavena kaple zděná, k poctě Panny Marie a sv.Jana Nepomuckého. Po roce 1862 byla kaple zbourána a do roku 1863 postavena současná kaple. Zvony, které jsou ve věži kaple, byly dvakrát před oběma válkami sejmuty a rozbity pro vojenské účely. Dnešní zvony jsou zde od konce druhé světové války. Kaple je v romantickém pojetí slohu románského, oltář a křížová cesta jsou z let 1820-1860.
Slavná Lásenická pieta pocházející z let 1360-1374 byla do zdejší kaple umístěna patrně již koncem 18.století. Pochází zřejmě z kostela sv.Markéty v Dubovici. V té době patřilo toto území ke správnímu celku obce Lásenice. Dnes je pieta v Národní galerii, ve sbírce gotického umění Jiřského kláštera v Praze, kam byla lásenickými radními darována koncem 19.století.
Malebnost obce a jejího okolí přitahovala i řadu malířů (Antonína Chittussiho, Otakara Nejedlého, V.V.Nováka a jiné). Známý Chittussiho obraz Lásenický rybník je umístěn v Národní galerii v Praze. Z iniciativy akademického malíře Franty Volfa, který několik let v obci pracoval, byla založena Malá lásenická galerie. Na zakládání galerie se značnou měrou podílel i zdejší rodák František Fical, sedlák a amatérský malíř, který zanechal obci množství pozoruhodných výtvarných pohledů na obec a okolí. Malá lásenická galerie byla první venkovskou galerií v Čechách a honosí se i významnými díly, včetně malých kreseb Václava Špály, Františka Trampoty a dalších umělců. V této skromné galerii se pořádají výstavy obrazů a v posledních letech i výstavy významných fotografů. Fotografické výstavy organizuje zdejší občan Otakar Gawlik, sám držitel několika domácích i zahraničních ocenění v oboru umělecké fotografie.
V Lásenici probíhají již 17 let letní výtvarné kursy pro zájemce. Studenti chápou absolutorium jako přípravu ke studiu na uměleckých školách.
Nejslavnějším lásenickým rodákem je Karel Hájek, zakladatel české fotožurnalistiky. Je autorem fotografie Černá madona, za kterou byl Farringtonovou zlatou medailí a dalšími 11 medailemi. Karel Hájek se narodil v Lásenici 22.1.1900 a u příležitosti stého výročí od jeho narození byla na rodném domě instalována pamětní deska. Jejím autorem je ak.sochař Josef Dušek.