Památky a zajímavosti Nová Bystřice

Historické jádro města Nová Bystřice tvoří od roku 1990 chráněnou městskou památkovou zónu. V tomto krásném historickém městě najdeme spoustu památek.
Nová Bystřice je konečnou stanicí úzkorozchodné železnice z Jindřichova Hradce (trať 229) otevřené v roce 1897 a v současnosti vlastněné a provozované společností Jindřichohradecké místní dráhy.
Zámek Nová Bystřice
Nová Bystřice je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Jindřichův Hradec. Hrad byl založen v první polovině čtrnáctého století. Od osmdesátých let čtrnáctého století patřil Krajířům z Krajku a roku 1420 ho dobylo husitské vojsko vedené Janem Žižkou. Koncem šestnáctého století ho získali Lobkovicové, po nich Kinští a další šlechtické rody.
Kostel sv. Petra a Pavla
Dominantou Mírového náměstí je kostel sv. Petra a Pavla. Základní kámen farního, od roku 1675 děkanského kostela, byl položen kolem roku 1335 a v polovině 14. století byl již zmiňován coby farní kostel, jemuž podléhaly osady Albeř, Artoleč, Peršlák, Braunšláky, Hradiště, o něco později také Dobrá Voda a Wurmanns, pozdější Blato. Z této doby pochází nástěnné malby na severní stěně presbytáře, který je zaklenut křížovou klenbou. Hlavní loď byla po úpravách asi v 17. století na jižní straně rozšířena o řadu bočních mezipilířových kaplí. Pod kostelem se nachází základy sakrální kruhové stavby o vnitřním průměru 13,5 m. Velmi pravděpodobně se jedná o největší rotundu ve střední Evropě. Stáří základových zdí je odhadováno na 600 let. Kolem kostela se až do vlády Josefa II. nacházel první městský hřbitov, od zámku oddělen vysokou zdí.
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov se nachází kousek za Novou Bystřicí u hlavní silnice směrem na Jindřichův Hradec. Byl založen v letech 1878–1879 a byli zde pochováváni i židé ze sousedních dolnorakouských obcí (Litschau, Schrems a Heidenreichstein). Dříve se zde nacházela také obřadní síň a byt hrobníka. Dnes tady najdeme cca 86 náhrobků, nejstarší z roku 1880, nejmladší pak z roku 1934. Některé jsou velké a zdobené, ty patřily např. rodině Podzahradsky, jiné malé a nenápadné (děti nebo polští židovští uprchlíci z Haliče). Ze známějších novobystřických židů jmenujme např. rodiny Wurmfeld, Popper, Pachner, Sametz, Fried, Weiss či Spiegel.
Muzeum veteránů Nová Bystřice
Muzeum veteránů v Nové Bystřici je prvním a největším muzeem amerických automobilů v Čechách, které bylo vybudováno v prostorách bývalé textilní továrny. Vítejte v dobách, kdy automobily dělaly první krůčky, v časech hojnosti a ohromných karoserií i v éře rychlých sportovních aut, legendárních strojů. Vnímejte atmosféru s vůní prachu a benzínu, šotolinových cest a divokého západu. Nechte se vtáhnout do večerní atmosféry před svítícím Manhattanem let 50., buďte součástí hippie doby let 70. V každém sále si odpočiňte v pohodlných křeslech a těšte se z pohledu na stroje, které kdysi dávno brázdily cesty tak vzdálené.
Součástí Muzea veteránů je parkoviště, kavárna, obchod se suvenýry a také dětský koutek.
Další památky a zajímavosti města Nová Bystřice
kostel sv. Kateřiny, Hradecká ulice
kašna se sochou sv. Lukáše, Mírové náměstí
morový sloup, Mírové náměstí
zbytky městského opevnění, ulice Na Hradbách
Brána České Kanady, spodní část Mírového náměstí