Současnost obce Jistebník
V letech 2004-2005 došlo v obci k zásadní rekonstrukci a úpravě návsi. Obec dostala zcela nový a moderní vzhled. Zdobí ji také busta Františka Lýska a reliéf Jistebnických zpěváčků.
Mezi tradiční slavnosti v obci patří letní slavnost, pouť na sv. Petra a Pavla, festival pěveckých sborů „Poodří Františka Lýska", turnaj v kopané O pohár starosty obce, mezinárodní festival dechových hudeb, slavnostní výlov rybníku Bezruč, slavnostní rozsvěcení vánočního stromu.
Jistebník se svými 31 rybníky spadá do Chráněné krajinné oblasti Poodří. Rybníky tvoří jádro jistebnické přírody, kde se široké vodní plochy střídají s hustými porosty rákosu a listnatými stromy. Můžeme zde spatřit celou řadu chráněných živočichů a rostlin. Obec je také častým cílem pěších turistů a cyklistů.
Cyklotrasy umožňují detailně poznat zajímavá místa v okolí. Ve vsi se nachází sportovní areál s fotbalovým hřištěm, nově byla vybudována dvě dětská hřiště a skatepark pro mládež. Celá řada občanů je také organizována ve Sboru dobrovolných hasičů, Tělovýchovné jednotě, Českém svazu chovatelů, Mysliveckém sdružení, Českém svazu včelařů, Amatérském sdružení hudebníků - dechovém orchestru mladých a Jistebnické třináctce.
K významným osobnostem spjatým s Jistebníkem patří PhDr. Jaroslav Pleskot - pedagog a kronikář obce, Jiří Halata - dirigent dechového orchestru, Jiří Bohdálek - historik umění, Olga Bohdálková - výtvarnice, Miroslav Rybička - akademický sochař, Prof. PhDr. František Lýsek,DrSc - zakladatel dětského pěveckého sboru Jistebničtí zpěváčci, František Michalík - akademický malíř, Josef Vavrečka - pedagog, kulturní a osvětový pracovník a spoluzakladatel české menšinové školy v Jistebníku, František Šustek - vlastivědný a národopisný pracovník, zakladatel časopisu Oderské vrchy a Jaromír Chvostek - pedagog a kulturní pracovník.