Památky a zajímavosti Moravský Krumlov
Historické jádro Moravského Krumlova se i přes těžké poškození na konci 2. světové války stalo městskou památkovou zónou.
Dominantou města Moravský Krumlov je zámek, která se nachází na okraji města a je ze dvou stran obtékán řekou Rokytná. Původní gotický hrad postavený na počátku 13. století vystřídal renesanční zámek postavený v polovině 16. století. Renesanční interiéry (zejména štuková výzdoba rytířského sálu a kaple) doznaly v baroku značných proměn. Nejvýznamnější vnitřní prostorou je rytířský sál členěný nikami a na kratších stranách opatřený krby. Moravskokrumlovský zámek je výjimečný jednak tím, že arkády se na nachází na třech stranách nádvoří (severní, západní a jižní), jednak tím, že jsou umístěny ve všech patrech zámku a nejsou pozdějšími úpravami dotčeny, tzn. zaskleny.
Zásluhou občanů Moravského Krumlova byla v 50. letech 20. století do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej a z prostředků města postupně restaurována. Na podzim v roce 2011 nechala Galerie hlavního města Prahy plátna odvézt do Prahy. Město Moravský Krumlov i celý region tak přišlo o nejvýznamnější turistický magnet.
U zámku se nachází romantický park založený na členitosti terénu s významnými exotickými rostlinami. Horní park je přístupný ze severu portálem, při kterém je umístěn morový sloup.
Nejstarší zmínka o místním farním kostele Všech Svatých je z roku 1248. Nachází se u něj fara a rodinná hrobka Lichtenštejnů, vystavěná Eleonorou Marií z Öttingenu, cenná klasicistní architektura z konce 18. století.
Významná architektonická památka v Moravském Krumlově je kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem na Klášterním náměstí. Jeho založení spadá do druhé poloviny 14. století. Roku 1693 byla ke kostelu přistavěna kaple Panny Marie Loretánské. Výzdoba kostela pochází ze začátku 18. století. Roku 1786 císař Josef II. klášter zrušil a později zde byla továrna, pak byty a nakonec městský úřad. Pod kostelem se nachází řádová hrobka. Před kostelem stojí barokní sousoší Ecce homo.
Na náměstí T. G. Masaryka stojí nejstarší dům v Moravském Krumlově, kterému se říká Knížecí dům. Založil jej řád německých rytířů v první polovině 13. století. Jde o reprezentativní městský palác nižší šlechty, jenž získal svou podobu spojením dvou domů. Dnes zde sídlí muzeum Moravský Krumlov, Městské kulturní středisko a soukromé firmy.
Nepřehlédnutelnou dominantou města Moravský Krulovm je dodnes kaple sv. Floriána, stojící nad městem na kopci Floriánek. Prvorepublikovou tradici zde mají tradiční poutě na první neděli po svátku sv. Floriána. V jedné z věží jsou uchovávány listiny a písemnosti pro další generace.
Z dalších mnoha zdejších památek ještě jmenujme židovský hřbitov. Nejstarší z náhrobků pochází z roku 1613. Je zde pohřben i poslední krumlovský rabín dr. Adolf Hahn. Před vstupem je umístěna pamětní deska holocaustu.