Současnost obce Dobřany
Obec Dobřany získala roku 2013 v soutěži VESNICE ROKU v Královéhradeckém kraji bílou stuhu za činnost mládeže.
Zatímco v dnešní době je na školy vyvíjen tlak z ekonomických důvodů na spojování tříd a zvyšování počtu žáků v jedné třídě, škola v Dobřanech se snaží nabídnout vzdělání v přátelské rodinné atmosféře s menším počtem žáků ve třídách. „Žáci základních škol jsou děti, které ke své výchově a vzdělání nepotřebují anonymitu velkých tříd, ale každé dítě potřebuje individuální přístup, vztah s pedagogem a laskavé (a někdy i káravé) slovo", tak charakterizuje cíle a výuku ředitel školy Mgr. Jan Grulich.
Toto ekonomicky náročné pojetí školy je však možné pouze díky výborné spolupráci obce Dobřany a školy, díky spolupráci s okolními obcemi a také díky sponzorům a dalším šikovným lidem, kteří se snaží získávat finance pro provoz školy z veřejných zdrojů.
Obec Dobřany zajišťuje škole budovu, jejíž historie trvá více než 250 let. Obecní zastupitelstvo úzce spolupracuje se zakladateli i zástupci školy, vypomáhá s organizačními záležitostmi a významně se také podílí na financování provozu školy.
Z místních spolků je aktivní TJ Sokol zastoupený starostou Jiřím Moravcem. TJ Sokol Dobřany patří do Orlické župy a vlastní sokolovnu z roku 1931. V letech 2000–2005 byla provedena rekonstrukce budovy.
TJ Sokol Dobřany poskytuje škole sokolovnu a zdarma i nově zbudované multifunkční hřiště (floorbal, tenis, volejbal, nohejbal...), k němuž v letošním roce přibylo ještě dětské hřiště.
Obecní symboly
Dne 18. 5. 2005 podvýbor pro heraldiku a vexikologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na svém zasedání projednal a schválil symboliku obce Dobřany. Slavnostní převzetí znaku a praporu obce se konalo dne 16.9.2005 za účasti předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Lub. Zaorálka.
Popis znaku - V modro - červeně cimbuřově polceném štítě vpravo zlatá berla závitem doleva přeložená stříbrnou otevřenou knihou, vlevo dvě stříbrná kosmá břevna.
Popis vlajky - List tvoří modrý žerďový zubatý pruh se dvěma zuby a třemi mezerami, široký třetinu délky listu, a červené pole se dvěma bílými kosmými pruhy vycházejícími z první a třetí čtvrtiny pole do druhé a čtvrté čtvrtiny vlajícího okraje listu. Zuby sahají do páté dvanáctiny délky listu. V modrém pruhu žlutá berva závitem k vlajícímu okraji, přeložená bílou otevřenou knihou.