Památky a zajímavosti Podbřezí
- Cennou památkou je židovský hřbitov s 92 náhrobky (nejstarší z r. 1725). Karel Krpata: „...není na českém venkově židovského hřbitova, který by směl se skaleckým soutěžit v malebnosti a přitažlivosti polohy. Čtyři tóny vyjímečné působivosti se tu slily v strhující akord přírodní krásy - snivé lesní údolí, jará horská bystřina, ryčně rozhlaholený splav a v sebe stulené, roztodivně vrávorající kameny s hebrejskými nápisy...").
- Zděný sál synagogy (používaný do roku 1888) je klasicistní stavba s korunní římsou a střechou ukončenou v čele valbou. Postaven r. 1820 na místě ubouraného dřevěného sálu synagogy (čp. 55) se školou (čp. 56). Oba objekty (proti lipové aleji) jsou již přestavěny (obvodové zdi sálu jsou zachovány).
-Historickou památkou jsou i náhrobní kameny skaleckých feudálů, umístěné na zdi farního kostela v Bílém Újezdě.
-Opředený pověstmi a tajemností je nejstarší dřevěný dvouramenný kříž, zv. Španělský, který od nepaměti stojí u bývalé obchodní trstenické stezky (nyní polní cesta k Cháborám). Údajně zde došlo k bitvě v třicetileté válce a prokazatelně zde jsou pohřbeni vojáci zemřelí v skaleckém lazaretu r. 1809)
Dalšími památkami jsou:
- opředený tajemností vzniku je i tzv. Šedý křížek ve Lhotě.
- Boží muka z r. 1924 nad Chábory (místo dřevěného kříže),
- pilířové sousoší Nejsvětější Trojice z r. 1755 (nad zámkem),
- Antonín Paduánský z r. 1758 (se zvoničkou nad hostincem),
- Panna Maria bez hříchu počatá z r. 1760 (při vjezdu do vsi),
- pilířová socha Jana Nepomuckého v Netřebě z r. 1772,
- Jan Nepomucký z r. 1897 (před základní školou),
- Boží muka z r. 1867 (při výjezdu k Bílému Újezdu),
- Boží muka ve Lhotě z r.1867 (se zvoničkou),
- Boží muka v zatáčce Netřeby z r. 1881,
- Boží muka v Netřebě z r.1900 se zvoničkou z r. 1867,
- Boží muka na Škutině (Machovi) - zde umístěna r. 1937,
- Boží muka na Škutině (Plištilovi) ze starého doberského hřbitova zrušeného r.1885 - zde byla postavena v roce 1945,
- soška Jana Nepomuckého ve výklenku zámecké terasy,
- tzv. Neratovské schodiště (se čtyřmi sochami) v zámeckém parku,
- Pomník padlých se schránkou s plstí ze zborovského bojiště. Roku 1928 byl postaven u paty zámeckého ostrohu - roku 1999 byl přestěhován na vkusně parkově upravený prostor po zbořeništi vrchnostenské vinopalny (k uctění padlých se koná každoroční posvícenský průvod s položením věnce u pomníku a se zahráním památné písně: „Hoši od Sborova").
- Ze zachovalých pamětních lip je to Lípa svobody z r. 1920 (na kopečku - první z lipové aleje) a Švehlova lípa z r. 1935 (v parčíku proti hostinci). Na pamět 50tého výročí republiky byly r. 1968 zasazeny za Podbřezí a Lhotu dvě Lípy svobody (obě před podbřezskou prodejnou). Nejmladší z pamětních lip je tzv. Miléniová lipka v nově zřízeném parčíku proti bývalé synagoze (vysazena při sjezdu rodáků 12. května 2001).
- Územím obce protéká romantickými zátokami Zlatý potok. Při sledování jeho toku můžeme navštívit splav s židovským hřbitovem, kamenný sklípek z dob vzniku statku Skalka, přírodní rezervaci Skalecký háj, cháborské hradiště či keltské osídlení na Chlumu s žárovým mohylovým pohřebištěm.