Památky a zajímavosti Laškov
Historickými dominantami obce Laškov je kostel Nanebevzetí Panny Marie a barokní zámek Laškov.
Roku 1612 byl kokorskými v Laškově vystavěn kostel Nanebevzetí Panny Marie, což připomíná erbovní deska na vnější straně prezbytáře. Nad nápisem jsou dva alianční erby. První erb patří Bohuši st. Kokorskému z Kokor a na Laškově. Druhý erb patří manželce Bohuše st. Kokorského z Kokora na Laškově, Anně Pavlovské z Pavlovic. Při opravě kostela v roce 1806 byla erbovní deska přenesena ze svého původního místa nad hlavním vchodem na nynější místo
Zámek Laškov
Zámek vznikl přestavbou původní tvrze z konce 14. století. V roce 1693 prošel barokní úpravou a sloužil augustiniánům jako letní rezidence. Za preláta Ambrože Englmana byl zámek restaurován. Po zrušení kláštera Augustiniánů u Všech svatých na olomouckém Předhradí 14. srpna 1784 bylo panství Laškov a Lešany připsáno náboženskému fondu.
V roce 1825 koupil zámek a panství od náboženského fondu František Jan Kollarz (1764–1847) z Předklášteří u Tišnova, o kterém se praví, že byl dobrým hospodářem, každodenně objížděl panství a radil robotníkům, jak pole obdělávat a dobytek chovat. V letech 1826–1830 odprodal část půdy na postavení domků (vznikla osada Zastávka) a kolem hostince a hájenky u Kandie rozšířil osadu Kandie, pátral po stříbru u Rakové.
Roku 1847 převzal panství syn František Adolf Kollarz (1818–1869). Po smrti F. A. Kollarze převzal panství jeho mladší bratr Jan Vilém, měšťan v Tišnově, poručník nezletilých Karla a Bohumila Kollarzů. Jako 23 letý převzal panství od svého strýce roku 1872 Karel Jaroslav Kollarz (1849–1917) a započal s přestavbou zámku do empírové podoby. V roce 1887 si zámek Laškov jako své dočasné sídlo zvolil císař František Josef I. u příležitosti císařských manévrů na Konicku.
Roku 1918 prodala Olga Mühlsteinerová, druhá manželka Karla Jaroslava, zámek a velkostatek Rolnickému akciovému cukrovaru v Drahanovicích. Zámek se následně využíval jako skladiště a chátral. Po roce 1945 byl zámek s parkem přidělen obci Laškov a po částečné adaptaci sloužil a slouží pro její potřeby.