Památky a zajímavosti Kadaň
V roce 1978 byla vyhlášena v části Kadaně Městská památková rezervace.
Hrad Kadaň, založen kolem roku 1260 - Je připomínán již v roce 1289. Vznikl jako přemyslovský hrad se čtyřkřídlovou dispozicí, s obytným palácem nad řekou. Sloužil jako sídlo královského purkrabího - správce kadaňského kraje. Byl přestavován v polovině 15. století. Po jeho poboření v třicetiletých válkách v roce 1750 ho povolila Marie Terezie přestavět na kasárna. Hrad je v současnosti staticky zajištěn, má novou střechu a fasádu. Východní křídlo je využíváno pro městskou knihovnu s internetovou kavárnou a obřadní síň. Od září 2000je v provozu galerie Josefa Lieslera. V další části hradu je umístěn dům s pečovatelskou službou.
Františkánský klášter 14 svatých Pomocníků - I když není zahrnut do souvislého území městské památkové rezervace, přesto stojí v čele všech kadaňských památek. Počátky kláštera jako nejstaršího poutního místa 14 svatých pomocníků v českých zemích jsou opředeny legendou. Kdysi prý na jeho místě stálo městské popraviště, na němž měl být oběšen jakýsi šlechtic, jenž se spikl proti panovníkovi. Když jej odváděli na popravu, litoval svého činu a prosil skze svaté pomocníky, své patrony, Boha o odpuštění. Nejen, že ho dosáhl, ale zázrakem byl také zachován při životě. Visel na šibenici tři dni a tři noci, ale nezemřel. V reakci na takový zázrak jej kadanští radní osvobodili, nařídili přeložit popraviště na opačný konec města a na místě zázraku vystavěli kapli Čtrnácti sv. pomocníků.
Kostel Stětí svatého Jana Křtitele - Nejstarší částí královského města Kadaně je Špitálské předměstí, jehož srdcem je starobylý kostelík Stětí sv.Jana Křtitele. Archeologocký výzkum potvrdil, že byl vybudován někdy v poslední čtvrtině 12. století. Dodnes zachované románské zdivo a především neobvyklý pravoúhlý presbitář kostela svědčí o kulturním vlivu blízkých Frank. Počátky chrámu jsou úzce spjaty s rytířským řádem johanitů, jenž roku 1186 obdržel od knížete Fridricha vlastnická práva k trhovému městečku Kadani. Johanité zřídili u kostela špitál, který dal později pojmenování celé okolní městské čtvrti.
V květnu 1999 bylo ve sklepích kláštera otevřeno Městské muzeum, kde je umístěna v I. okruhu expozice mineralogie, geologie a archeologie. II. okruh byl otevřen v roce 2004 a zde můžete shlédnout kostel a prostory kláštera, expozici o životě v klášteře, liturgii a o kultu Čtrnácti sv. Pomocníků. Poslední III. okruh je od roku 2005 a zde najdete pohledy do minulosti Kadaně.
Rozhledna na Svatém vrchu v Kadani - Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopce nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m.n.m. Původní rozhledna byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století a v šedesátých letech minulého století byla zničena požárem. Vzhledem k tomu, že nyní je Svatý kopec zalesněn, je nová vyhlídková plošina vyvýšena 9 m nad původní podlahou. Tato plošina je přístupná točivým ocelovým schodištěm vedeným vnitřkem ocelové konstrukce. Z původní rozhledny zůstal dochován kamenný sokl, vstupní schodiště a betonové sloupy. Celková výška rozhledny je 16 m od terénu.
Původní gotická radnice pocházela z 1. poloviny 14. století. Z této doby se zachovala svérázná radniční věž. Na čtyřech mohutných pilířích byla sklenuta do lomeného oblouku předsíň do radnice. Na předsíni byla vybudována arkýřová kaple s gotickými okny. Vrchol věže je korunován ochozem s osmibokou, až do vrcholu vyzděnou helmou, posázenou na stranách kraby. Věž je vysoká 53,7 m. Radniční věž stavěl kameník Petr Hündt, jenž se na věž kamenicky podepsal soškou psa, kterou zasadil do zdi pod ochozem.
Kostel Povýšení sv. Kříže je trojlodní chrámová stavba se dvěma věžemi a přestavěnou gotickou předsíní. Věže i chrámová loď s polygonálním presbytářem jsou ve zdivu gotické, v předsíni kroužená klenba, asi od mistra Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu z roku 1520. Kostel byl přestavěn v letech 1746 - 1755 kadaňským stavitelem K. Koschem.
A další pamětihodnosti:
Hřbitovní kostel svaté Anny
Kostel svatého Kříže na Mírovém náměstí
Kaple svatého Jana Křtitele
Hrobka baronů von Zoph
Křížová cesta k františkánskému klášteru
Socha Panny Marie
Socha svatého Floriána
Sochy svatého Jana Nepomuckého
Socha svatého Šebestiána
Socha svatého Vojtěcha na křižovatce ulic Rudé armády a Jungmanovy
Sousoší Piety
Sloup se sochou Panny Marie
Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice na Mírovém náměstí
Kašna na náměstí
Minoritský klášter (dnes okresní archiv)
Kaplanka s kaplí svaté Kateřiny na Mírovém náměstí
Děkanství na Mírovém náměstí
Vodní mlýn, barokní stavba, později klasicisticky přestavěna
Klášter alžbětinek
Dělnický dům