Současnost obce Ubušínek
V této době má Ubušínek 47 domů, z nichž je 32 trvale obydleno, deset slouží jako rekreační chalupy, čtyři jsou neobydleny a jedna slouží veřejným účelům. Mimo to jsou na katastru obce 2 chaty. Přibližně ve středu obce po pravé straně nacházíme nevýraznou, ale významnou přízemní stavbu, ještě nedávno obecnou školu, později přestavěnou na obytný dům. V sousedství stojí nová jednoposchoďová obecní budova s hasičskou zbrojnicí. Nachází se zde obchod (jehož majitelem je Vlastimil Husák), hřiště, koupaliště a právě se buduje také výletiště (které by mělo již příští rok sloužit k pořádání letních zábav a koncertů).
I přes malý počet obyvatel se zde každoročně koná několik kulturních akcí, na které jsem my, obyvatelé Ubušínka, náležitě hrdí. Mezi tradiční akce patří:
* Pochod Tří králů
* Sousedský bál (únor)
* Dětský karneval (únor)
* Motoskijöring (dle sněhových podmínek)
* Sjezd z kopce na čemkoli (dle sněhových podmínek)
* Pálení čarodějnic (duben)
* Oslava Dne dětí (červen)
* Hasičská cvičení (léto)
* Turnaj v basketbale (léto)
* Drakiáda (podzim)
* Výroční hasičská schůze (prosinec)
* A množství menších neplánovaných akcí
Rodákem z Ubušínku je fotograf Miloš Gregor (1947), autor fotografií v knize Ubušínek 1390-2000, která vyšla v roce 2001. Autor této knihy Vladimír Makovský (1924) v Ubušínku dříve pracoval. Dnes je autorem spousty vlastivědných knih, především monografií obcí z Vysočiny, zpracovává i historii mlýnů.
V Ubušínku měl chalupu PhDr. Zdeněk Vyhlídal (1934), autor rozhlasových her, pověstí z rodného kraje (Odbíjí půlnoc, 1958), povídek i románů. Román Strašení na Pančavě (1980) získal cenu Albatrosu. Z dalších knih: Přelud (1961), Bílá smrt (1974), Kluci z Horní ulice (1975), Zatmění slunce (1980) ad.