Historie obce Lety
Obec patří k sídlům velice starým. Svědčí o tom archeologické nálezy. V roce 1929 bylo na pozemku letovského rolníka nalezeno 26 nádob, tzv. popelnic, z červené a černé pálené hlíny s bronzovými milodary.
Z písemností z roku 1088 je zřejmé, že Lety, ves v kraji tetínském, byly obročím vyšehradského chrámu sv. Petra a Pavla založeného prvním českým králem Vratislavem. Později patřily klášteru sv. Jiří na hradě pražském.
Začátkem XIV. století změnila obec svoji vrchnost potřetí. Král Václav ji daroval klášteru zbraslavskému. Po husitských bouřích přešla z rukou vrchnosti duchovní pod vrchnost světskou. Majitelé se střídali až do zrušení nevolnictví. Rok 1849 byl rokem zřízení místní obce Lety s vlastní samosprávou.
Od svých počátků až do konce 18. století tvořily ves převážně zemědělské usedlosti. Teprve na přelomu 18. a 19. století se rozrostla o nové domy. Největší stavební ruch byl však zaznamenán v letech 1930 až 1940 a v sedmdesátých letech 20. století.
Mezi 1. a 2. světovou válkou se vesnice, díky nádhernému okolí, stala vyhledávanou rekreační oblastí. V té době zde začaly vyrůstat kolonie chat. V roce 1923 postavil soukromý majitel elektrárny v Dobřichovicích na vlastní náklady v obci elektrické vedení a dodával proud. Elektrická síť byla funkční až do roku 1970.
Během jednoho roku, 1936 až 1937, byl v místě postaven most, spojující břehy řeky Berounky.