Okolí a příroda Bohumín
Město Bohumín se nachází na soutoku Odry a Olše a na hranici dvou států. Přirozenou hranici vytvářejí s Polskem především malebné nivy dvou řek Odry a Olše, které se v Bohumíně spojují v jednu jedinou. Nejvyšší bod města je na Záblatském kopci, který se nachází ve výšce 248 m. Nejnižší místo Bohumína je na soutoku Odry s Olší, kde se řeka Odra loučí s Českou republikou. S výškou 189 m n. m. se jedná také o vůbec nejnižší bod Moravskoslezského kraje. Řeka Odra a její meandry se staly díky své zajímavé fauně a flóře atraktivním místem pro milovníky přírody.
Milovníci přírody si procházkou po březích řeky Odry určitě přijdou na své. Jedinečná zákoutí hraničních meandrů jsou totiž domovem pro mnoho živočichů. Žijí zde bobři nebo vydry a hnízdí ledňáčci. Při troše štěstí je všímavý návštěvník může spatřit. Čas od času vyplaví Odra stoličku nebo obratel mamutů, kteří se před tisíci lety zřejmě procházeli jejím korytem.
Území pravého břehu řeky Odry s Kališovými jezery a mokřady slepých ramen od severního okraje Starého Bohumína po soutok Odry a Olše jsou jedinečná nejen svou významnou faunou, ale také flórou. Proto byla tato oblast zahrnuta do národních seznamů oblastí zvláštní ochrany jako Hraniční meandry Odry a byla vyhlášena jako chráněná přírodní památka.
Zelené zastavení v každodenním shonu nabízí nejen místním, ale také turistům park Petra Bezruče v samotném centru Bohumína. Ten založil v roce 1907 na místě bývalé bažantnice zemský hejtman Jindřich, hrabě Larisch-Mönnich. Základní kámen parku leží u jeho vstupu dodnes. Původně se jednalo o park anglický, ten se však v průběhu dvou světových válek změnil až do dnešní podoby. I nadále však park zůstává bohumínským skvostem kvůli rozmanitému výskytu dřevin. Roste zde šedesát druhů keřů a stromů od akátu až po zerav.