Památky a zajímavosti Bohumín
Bohumín je město plném kontrastů. O Bohumínu se říká, že ho po první návštěvě budete buď milovat nebo nenávidět. Ve městě Bohumín se nachází řada pamětihodností, historických památek a turistických zajímavostí.
Architektonický komplex současné budovy radnice - dnešní budova radnice vznikala postupně jako komplex školních budov na konci 19. a začátku 20. století. Německé školy zde fungovaly až do roku 1940. Tehdejší německý starosta města rozhodl přemístit úřad z dosavadní budovy radnice na dnešním náměstí T. G. Masaryka do sousední školní budovy. Školy se přestěhovaly do budov po zrušených českých školách. Bývalý komplex školních budov se tak proměnil v radniční budovu, kterou zůstal bez přerušení až do současnosti.
Budova bývalé radnice čp. 225 - stavba radniční budovy čp. 225 proběhla v roce 1898. V hlavním traktu se nacházela zasedací síň, dvanáct kanceláří, čtyři komory a tři malé byty, kdežto v zadním traktu pouze tři obecní cely. Ve stejném roce 1898 vzniklo před budovou obecního úřadu také náměstí. Po zrušení německých škol v roce 1945 byl úřad přestěhován z budovy čp. 225 do sousedního komplexu budov bývalé obecné německé školy. Původní budova radnice byla v roce 1953 plně adaptována na okresní zdravotnické středisko, kam byla z lůžkové části bohumínské nemocnice přenesena ambulantní péče. V současné době přízemí původní budovy radnice opět slouží svému účelu. Po rekonstrukci se zde od poloviny roku 2005 nachází živnostenský a právní odbor Městského úřadu Bohumín.
Budova bývalé radnice čp. 43 - starobohumínská radniční budova s výrazným trojúhelníkovým štítem byla dokončena v roce 1901. Po definitivním sloučení Nového a Starého Bohumína v jeden celek (rok 1973) přestala starobohumínská radniční budova sloužit svému účelu. V současné době tuto budovu vlastní Ministerstvo vnitra.
Budova římsko-katolické fary - stavbu římskokatolické farní budovy z červených neomítaných cihel provedla v letech 1904–1905 stavební firma Richarda Munka (autora projektu) - dnešní podobu získala při přestavbě v letech 1936–1937.
Kostel Slezské evangelické církve augsburského vyznání představuje doklad kvalitní architektury z režného zdiva v novogotickém stylu z konce 19. století s dochovaným stylovým mobiliářem z 20. let 20. století. Kostel stojí v centru města v blízkosti náměstí a tvoří jeho krásnou dominantu.
Farní kostel Narození Panny Marie - počátky kostela ve Starém Bohumíně, nejstarší kulturní památky na území Bohumína, jehož duchovními správci byli kolem poloviny 13. století benediktýni, zůstávají kvůli nedochovaným historickým záznamům zahaleny tajemstvím.
Hrobka hrabat Henckelů z Donnersmarcku - Příslušníci této šlechtické rodiny si nechali vystavět rodinnou hrobku, někdy v 2. polovině 17. století v rohu hřbitova. Tato dvoupatrová stavba, v jejímž suterénu je hrobka a v nadzemí sakrální prostor, svým vzhledem připomíná románskou rotundu bez apsidy. V letech 2001–2002 byla nadzemní část bývalé hrobky opravena a adaptována na kapli Panny Marie.
Hřbitovní filiální kaple Všech svatých - byla postavena v roce 1901. V kapli pod oltářem je pohřben její stavitel. V roce 2003 proběhla rekonstrukce a do nové báně byl uložen vzkaz příštím generacím.
Kaple Andělů strážných ve Starém Bohumíně - kaple se někdy označovala také jako kaple „pod vodojemem", stojí ve Starém Bohumíně v místech, kde se původně nacházely stodoly bohumínských měšťanů.
Kaple sv. Kříže zvaná Pustyňa - bývá mnohdy nejen v ústní tradici zaměňována s původní poustevnou, byla bohumínskými občany nadále udržována, zejména z piety právě na tyto dva poustevníky, kteří nikoli v ní, ale v její blízkosti, žili.
Městský dům čp. 45 - pochází z let 1900–1901. Stojí na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně. Je dokladem tehdejší kvalitní městské architektury.
Meteorologický sloupek - budova radnice s meteosloupkem byla prohlášena za kulturní památku 29. 2. 2008. Dle údaje vyrytého na jedné straně pochází sloupek pravděpodobně z roku 1922.
Národní dům čp. 37 - byl postaven v letech 1906–1907 staviteli Gőtzem a Kellerem z Bohumína podle plánů architektů Goldschlägera a Kramera z Vídně. Krásná secesní architektura, příklad výstavného městského hotelu z počátku 20. století s bohatou secesní ornamentikou, je ve městě ojedinělá. Město Bohumín budovu vykoupilo od soukromého vlastníka a připravuje celkovou rekonstrukci.
Ocelová lávka pro pěší - nachází se v areálu nádraží. Ojedinělá technická památka se sestává ze tří částí, celková délka bez schodů je 170 m.
Pěchotní srub MO S-5 Na Trati - pěchotní sruby a vojenské pevnosti jsou na území našeho státu legendou. A jsou také v lokalitě Bohumína a většinou se vžily pod lidovým názvem bunkry.
Socha sv. Josefa - pískovcová socha sv. Josefa - patrona umírajících, se nachází v areálu starobohumínského farního kostela - původního hřbitova, pochází snad z první poloviny 19. století.
Náměstí Sv. Floriána v části Kopytov je od července 2011 zapsáno v Knize českých rekordů jako nejmenší náměstí ČR. Jeho rozloha je 56 m2.