Historie obce Smržice
Z četných archeologických nálezů je zřejmé, že katastr byl osídlen již neolitickými zemědělci v 6. tisíciletí př. n. l. K nejvýznamnějším nálezům patří bronzová růžicová spona. Již od raného středověku bylo okolí výrazně ovlivněno lidskou činností, zejména zemědělstvím a vinohradnictvím, později pak i cihlářstvím.
První historicky doložená zpráva o obci je ve Zdíkově listině a pochází z roku 1131. V tomto období byly Smržice ve vlastnictví biskupského kostela sv. Václava v Olomouci. Již od středověku se na jižně exponovaných svazích v severní části obce pěstovala vinná réva, což dokládají tzv. Artykulové práv horenských z roku 1550.
Patrně nejvýznamnějším rodákem byl Jakub Kresa (1648 - 1715), matematik a profesor univerzit v Olomouci, Praze, Madridu a Cádizu. Smržický rychtář a poslanec zemského sněmu Josef Cásek (1794 - 1856) bojoval za práva vesnického lidu Hané. Jaroslav Kubíček (1838 - 1865) byl významný novinář, básník a spisovatel. Významnou politickou osobnost Prostějovska představoval Tomáš Podivínský (1824 - 1898), jenž zastával funkci poslance zemského sněmu, mluvčího obcí prostějovského venkova a smržického starosty. Také byl spoluzakladatelem a předsedou významných podniků jako sladovny v Prostějově, cukrovaru ve Vrbátkách či rolnické záložny ve Smržicích. Mezi další mimořádné osobnosti patřil dlouholetý smržický starosta, významný národohospodář a senátor František Jakubec (1883 - 1969) a v akademickém světě se proslavil Univ. Prof. ThDr, et PhDr. Vojtěch Ondrouch (1891 - 1963), teolog, filozof a historik, jenž působil na Univerzitě Komenského v Bratislavě.