Památky a zajímavosti Spálené Poříčí
Ve Spáleném Poříčí byla vyhlášena památková zóna. Níže jsou uvedeny památkově chráněné nemovité kulturní památky v této zóně.
Budova děkanství je běžně nepřístupná veřejnosti. Barokní budova děkanství s vysokou mansardovou střechou, přestavěna do současného stavu v r. 1780, zdobena znakem pražské kapituly sv. Víta v Praze. Zlidovělé barokní tvary suprafenester (nadokenních říms) jsou doplněny supraportou (naddveřní římsou). Bronzová deska připomíná, že zde v letech 1894 až 1895 žil spisovatel Jindřich Šimon Baar. Opravena v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Oprava byla prováděna v letech 1994 - 97. Pamětní deska pátera Františka Ferdy instalována v r. 2000.
Zámek Spálené Poříčí je částečně přístupný veřejnosti. Zámek byl Adamem Vratislavem postaven na místě původní gotické tvrze v r. 1617, stavba ovlivněna rozhraním renesance a baroku a završena romantickým cimbuřím. Na d vstupem ve věži jsou umístěny znaky Vratislavů z Mitrovic a manželky Kocové z Dobrše. V 19. století dostavěna novogotická věž. Velmi zchátralý objekt začal být opravován v r. 1990. Za shlédnutí stojí výstavní prostory, původní restaurovaný strop v koncertním sále, renesanční portály. Zámek je významný i tím, že v něm byly dvakrát ukryty korunovační klenoty. Zámek patří Metropolitní kapitule u sv. Víta v Praze. Je obklopen malým parčíkem, který dostal nynější disposici při obnově zámku r. 1617.
Kostel sv. Mikuláše je doložen od 14. stol. Byl několikrát přestavován, současná podoba je z r. 1882. V interiéru cenný inventář a zvon z počátkem 16. stol.
Na dřevěných lavicích se nachází dvojí provedení rodových znaků Vratislavů z Mitrovic a manželky Kocové z Dobrše, pocházející přibližně z období po r. 1690. Na kazatelně jsou tytéž znaky v barevném provedení.
Na západní fasádě věže kostela jsou znaky Kapituly sv. Víta v Praze. R. 1792 byla poříčská fara povýšena na děkanství. Prvoděkanem se stal farář Gregor.
Židovský hřbitov je běžně nepřístupný veřejnosti. Hřbitov židovské obce, doložené v městečku Spálené Poříčí od poloviny 17. stol. Samotný hřbitov je doložen až od poloviny 18. stol. Nejstarší čitelný náhrobek z r. 1801. Pohřbívalo se zde do r. 1937. Rokoková synagoga snad z 18. stol. zbořena r. 1946, zbytek židovské čtvrti.
Další chráněné památky:
Dům Josefa Byrona čp. 159, oprava fasády dokončena v červenci 2000, objekt zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek pod č. 5125.
Pension Joachima Loewidta čp. 161, informace viz ubytování a stravování.
Bývalý pivovar čp. 2
Dům čp. 138, vedle fary
Hostinec u Bočků čp. 31, 32, 33
Dům č.p. 34, vedle hostince, a Dům č.p. 120, ul. Pražská