Obecní znak
Základní informace
Kraj:Plzeňský
Okres:Plzeň-jih
Správní obvod:Blovice
GPS souřadnice:49.579579N, 13.683628E
Nadmořská výška:555 m n. m.
První pís. zmínka:rok 1626 (398 let)
Katastrální výměra:2 091 ha
Počet obyvatel:352
PSČ:335 63
Adresa URL:www.novemitrovice.cz

Části obce Nové Mitrovice: Mítov, Nechanice, Planiny

Historie obce Nové Mitrovice

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1626. V té době byla obec ještě pouhou osadou jménem "Hutě", kterou tohoto roku tvořilo pouze 8 chýší a patřila k Železnému Újezdu, který byl založen v roce 1349. Jak sám název napovídá, těžila se již v první polovině 17. století na území dnešních Mitrovic železná ruda. Ke konci 17. století se zde, na místě s názvem "Na stříbrných horách", dokonce dolovalo stříbro, naleziště však nebylo velké, a proto byla těžba záhy ukončena.

Obec dostala název po rodu Vratislavů z Mitrovic (na Sedlačansku), kteří své panství, včetně Nových Mitrovic, spravovali ze Spáleného Poříčí, kde měli své sídlo. Název "Nové Mitrovice" jako takový, je v čížkovské kronice poprvé zmíněn až roku 1708.
Hrabě Václav Hynek Vratislav z Mitrovic sem povolal na práci mnoho horníků, hutníků i dělníků německých. Staré hutě tak byly zvětšovány, přestavovány a chýší v osadě přibývalo, až vznikla vesnice. Hrabě zde nechal rovněž postavit několik nových domků o dvou světničkách a v roce 1717 zde, dle historických pramenů, stálo již stavení osmnáct. Jiří Zdeněk Vratislav z Mitrovic zde pak nechal vystavět dřevěný jednopatrový zámeček, poplužní dvůr a hostinec.

Obyvatelstvo se na tomto území v době rozmachu těžby a zpracování železné rudy zabývalo zejména touto činností, zatímco práce na polích, kterých zde bylo málo a jejich půda byla navíc kamenitá a neúrodná, tvořila jen obživu doplňkovou. O tomto faktu svědčí koncentrace povolání jako šichmistr, horník, slévač, kolmesr (měřič dřevěného uhlí na vytápění hutní rudy) a uhlíř (pálil dřevěné uhlí v milířích ve zdejších lesích).

V roce 1715 převzala od Vratislavů z Mitrovic spálenopoříčské panství hraběnka z Clary a Aldringen, Anna Polyxena, rozená des Fours. V tomto období byl další rozvoj hutnictví a železářství v Nových Mitrovicích pozastaven, spíše upadal. Některé německé rodiny hutníků a dělníků se vystěhovali zpět do rodné země a ostatní se podřídili nadcházející situaci a začali se více věnovat zemědělství. V nových Mitrovicích se tím v 18. století konečně zvýraznila řemesla a živnosti jako - mlynář, kolář, šenkýř a kovář.
V roce 1722 byl, za podpory hraběnky Anny, položen základní kámen k budoucí osmiboké kapli sv. Jana Nepomuckého, jež byla roku 1726 vysvěcena. Sloužila především potřebám zdejších horníků. Roku 1727 byla v obci nedaleko fary v panském domku (dnes čp. 28) založena škola, kterou navštěvovaly i děti z Mítova. Od téhož roku byla v obci zřízena administratura, jež byla v roce 1747 dokonce povýšena na faru. Tím přestaly být Nové Mitrovice závislé na Čížkově, k jejímž faře až doposud náležely. Duchovní měl prozatimně bydlet ve zdejším dřevěném loveckém zámečku, ale protože k výstavbě nového farního domu nedošlo, byla fara zřízena v onom zámečku.

V roce 1749 prodala hraběnka Anna celé spálenopoříčské panství Metropolitní kapitole u sv. Víta v Praze, která je držela až do zrušení patrimoniálního zřízení do roku 1850, kdy začaly Nové Mitrovice opět patřit pod Okresní úřad Rokycany až do roku 1855. Z tohoto období, přesněji z roku 1760, pochází socha Panny Marie Svatohorské stojící dnes na návsi v obci. V roce 1766 byl vysvěcen novomitrovický kostel a v roce 1785 byly "dvorním dekretem" upraveny hranice novomitrovické farnosti, pod níž od této doby spadaly i obce Chynín, Mítov, Planiny a Nechanice.

V roce 1821 byla též upravena škola, byla pro ni postavena nová jednopatrová budova (dnes čp. 70), která byla kryta šindelem a v tomto původním stavu zůstala až do roku 1897. Teprve roku 1898 byla provedena její přestavba, při níž byla střecha i stropy staré školy úplně strženy, takže zůstaly pouhé zdi. Budova byla západním směrem rozšířena o dvě učebny a přikryta taškami. Přechodně se vyučovalo také v jiných pronajatých domech čp. 28, 15, 9 a 97.

V roce 1825 žilo v obci Nové Mitrovice 425 obyvatel, z nichž 14 bylo židovské národnosti. V roce 1843 se počet lidí zvýšil již na 699. Ke starším řemeslům a živnostem výše jmenovaným přibyly roku 1836 nové - pekař, truhlář, bednář, hrnčíř, krejčí, švadlena a kupec, další řemesla v souvislosti s rozvojem a oživením těžby železné rudy přibyla pak roku 1841 - 1867, a to havíř, pecéř a horolez. Hutnictví hrálo v životě obyvatel obce klíčovou úlohu a zabývalo se jím 114 dělníků, kteří ročně vyrobili 13 100 centů litiny a železa v ceně více než 52 000 zlatých.

Nejstarší novomitrovická pec prý stávala pod místní nádržkou, o čemž svědčí dodnes zachovalá velká hromada strusky pod stupníkem a dále pak jméno místní trati směrem k lesu vedle stupníku "Na peci" a v neposlední řadě v sousedství stojící panská hájovna čp. 2 a 111, bývalý "šichthaus" (hutní dům). Tato nejstarší pec byla v provozu do roku 1838 a stávala až do čtyřicátých let 19. století. Stavba nové pece byla započata roku 1838 a byla postavena v místě, kde nyní stojí dům čp. 102 (proto také místní označení "V huti"). Poprvé byla uvedena do chodu roku 1841 a fungovala až do roku 1867. V roce 1847 byl v nové huti vyroben železný kříž, který stojí dodnes na návsi.

Vyhaslá pec pak stála ještě řadu let a byla postupně rozebírána občany, kteří potřebovali stavební materiál. Na jejím místě byl v 90. letech 19. století postaven dům (dnes čp. 102), který je v současné době majetkem obce. V místě, kde stávala kolna na materiál železné huti, byla v roce 1868 zbudována sklárna fungující až do roku 1931. Mnoho zdejších obyvatel našlo v této sklárně obživu a pro její provoz byli povoláni skláři také z Pelhřimovska, Pacovska a dalších míst. Pozůstatkem sklárny je dnes již jen vysoký komín.

Z původní zástavby lidové architektury se do dnešní doby v obci nejlépe dochovalo roubené stavení s čp. 39 pocházející patrně z 18. století. Ostatní roubená stavení doznala s přibývajícími léty větších stavebních úprav.
Od roku 1868 do roku 1945 patřily Nové Mitrovice pod okresní úřad v Plzni. V tomto období dosáhl počet obyvatel v obci nejvyššího počtu od doby jejího založení, v roce 1880 to bylo 830 lidí. Rovněž novomitrovická škola zaznamenala roku 1872 nejvyšší počet žáků, a to 408, v dalších letech, z důvodu vzniku samostatných škol v okolních obcích, počet školáků už jen klesal, klesal ovšem také počet obyvatel vesnice, roku 1890 zde žilo 706 lidí a k roku 1930 se počet usedlíků snížil na 580.
Za zmínku jistě stojí i záslužná společenská a vzdělávací činnost zdejšího obyvatelstva, roku 1893 byl v Nových Mitrovicích založen sbor dobrovolných hasičů, roku 1894 Občanský vzdělávací spolek "Pravda" a v roce 1941 divadelní spolek "Maska". Z významných osobností pocházejících z Nových Mitrovic je třeba jmenovat známého spisovatele, novináře a vlastence Josefa Lindu, hudebníka a skladatele Dr. Emanuela Maršíka, varhaníka Františka Fraského, hudebníka a skladatele Ludvíka Lošťáka a v neposlední řadě akademickou malířku Olgu Hovorkovou - Skaličkovou.

Reklama

Informace o počasí pro oblast: Nové Mitrovice

Počasí meteostanice Těně

Vzdálenost meteostanice od obce Nové Mitrovice: 20 km

Poslední data: 21.12.2024 17:47

Umístění: 548 m.n.m

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Počasí meteostanice Těně

Teplota
0,8
°C
Zdánlivá teplota
-3,2
°C
Rosný bod
-1,0
°C
Vlhkost
87,1
%
Denní srážky
0,0
mm/den
Osvit
0,0
W/m2
Atmosférický tlak
1014,5
hPa
Směr větru
Z
Rychlost větru
2,5
m/s
Nárazový vítr
3,9
m/s

Více informací o meteostanici a aktuálním počasí naleznete na www.meteo-pocasi.cz

Předpověď počasí pro meteostanici Těně

Dnes
0/5
°C
Zítra
-2/1
°C

Předpověď počasí poskytuje www.meteocentrum.cz


V okolí obce Nové Mitrovice se také nachází

Bohušov

Bohušov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/
Borovno

Borovno

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (S)
Počet obyvatel: 97

/
Budislavice

Budislavice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Čečovice

Čečovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Chynín

Chynín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (JV)

/
Číčov

Číčov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Čížkov

Čížkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (J)
Počet obyvatel: 677

/
Dožice

Dožice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (J)

/
Hořehledy

Hořehledy

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 4 km (SZ)

/
Hořice

Hořice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (S)

/
Hradiště

Hradiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (Z)

/ / / /
Karlov

Karlov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (Z)

/
Lipnice

Lipnice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (SZ)

/
Liškov

Liškov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Louňová

Louňová

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)
Počet obyvatel: 116

/
Lučiště

Lučiště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (S)

/
Měrčín

Měrčín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (J)

/
Mešno

Mešno

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (SZ)
Počet obyvatel: 86

/
Míšov

Míšov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SV)
Počet obyvatel: 112

/
Mítov

Mítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (SZ)

/
Mladý Smolivec

Mladý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JV)
Počet obyvatel: 654

/
Myť

Myť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JZ)

/
Nechanice

Nechanice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (Z)

/
Planiny

Planiny

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (S)

/
Planiny

Planiny

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Pozdyně

Pozdyně

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 10 km (JV)

/
Přebudov

Přebudov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (J)

/
Přešín

Přešín

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 3 km (JZ)

/
Příkosice

Příkosice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 419

/
Radošice

Radošice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (JV)

/
Roželov

Roželov

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 9 km (V)

/
Sedliště

Sedliště

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (JZ)
Počet obyvatel: 121

/
Smederov

Smederov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Spálené Poříčí

Spálené Poříčí

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 7 km (SZ)
Počet obyvatel: 2 786

/
Srby

Srby

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 170

/
Stará Huť

Stará Huť

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Starý Smolivec

Starý Smolivec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (JV)

/
Štítov

Štítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)

/
Štítov

Štítov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 10 km (S)
Počet obyvatel: 50

/
Struhaře

Struhaře

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (Z)

/
Těnovice

Těnovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Trokavec

Trokavec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 117

/
Vísky

Vísky

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (S)
Počet obyvatel: 62

/
Vlkov

Vlkov

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (SZ)

/
Vrčeň

Vrčeň

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (JZ)
Počet obyvatel: 328

/
Zahrádka

Zahrádka

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 5 km (J)

/
Záluží

Záluží

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 6 km (SZ)

/
Žďár

Žďár

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 8 km (Z)

/
Ždírec

Ždírec

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 9 km (Z)
Počet obyvatel: 467

/
Železný Újezd

Železný Újezd

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (J)

Rozhledna Na Skále

Rozhledna Na Skále

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 2 km (JZ)

/ / /
Zámek Zelená Hora

Zámek Zelená Hora

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 12 km (JZ)

/ / / / /
Zámek Kozel

Zámek Kozel

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 15 km (SZ)

/
Rozhledna na Kotli

Rozhledna na Kotli

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 16 km (SZ)

/
Rozhledna Kožich

Rozhledna Kožich

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 17 km (Z)

/
Zámek Nebílovy

Zámek Nebílovy

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 19 km (Z)

/ /
Skanzen Chanovice

Skanzen Chanovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 19 km (J)

/
Rozhledna Chanovice

Rozhledna Chanovice

Kraj: Plzeňský
Vzdálenost: 19 km (J)

/ /
Zámek Březnice

Zámek Březnice

Kraj: Středočeský
Vzdálenost: 20 km (V)


Reklama
Víte že?

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 47 km od obce Nové Mitrovice?

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách 7 km jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Arboretum Sofronka

Arboretum Sofronka je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Nové Mitrovice?

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci bylo založeno v roce 1956 Ing. Karlem Kaňákem, CSc. jako pracoviště Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti po té, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice".

Název obce Nové Mitrovice se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Ke dni 26.3.2021 žilo v Plzeňském kraji 581 436 obyvatel, z toho 288 879 mužů a 292 557 žen?

Příbram

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Příbram s 30 628 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 26 km?

Příbram patří ke známým královským horním městům. Rozkládá se na úpatí Brd, na říčce Litavce, zhruba 60 km jihozápadně od Prahy. Město má místní části Brod, Bytíz, Jerusalem, Jesenice, Kozičín, Lazec, Orlov, Příbram I, Příbram II, ...

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Bývalý klášter Nepomuk

Bývalý klášter Nepomuk je ve vzdušné vzdálenosti 12 km od obce Nové Mitrovice?

Klášter Nepomuk je někdejší cisterciácké opatství nacházející se v obci Klášter, asi 2 km severně od města Nepomuk,

Rozhledna Na Skále

Rozhledna sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora byla vybudována v roce 2000 na kopci Na Skále (672 m) severozápadně od osady Železný Újezd

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Nové Mitrovice?

Rotunda sv. Petra a Pavla je situovaná v jihovýchodní části dolního předhradí bývalého hradiště nad obcí Starý Plzenec.

Od roku 2013 se počet obyvatel v obci Nové Mitrovice zvýšil o 31?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Nejvyšším bodem v Plzeňském kraji je Velká Mokrůvka (1 370 m n.m.), pohoří Šumavy, nejnižším bodem je údolí Berounky (250 m n.m.) v místě, kde řeka opouští území kraje?

Unikátní funkci „střechy Evropy" má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Reklama