Historie obce Dolany
Název Dolany původně Dolane či Dolena, vznikl asi podle povahy půdy a značil obyvatele údolí. Dolany byly samostatný v zemských deskách zapsaný statek. Poprvé jsou připomínány v r. 1245 jako sídlo pánů z Rýzenberku a z Dolan. V té době již byla v Dolanech tvrz, která původně sloužila pouze k hospodářským účelům. Teprve o několik let později byla přistavena obytná část. Objekt byl obehnán vodním příkopen, jenž byl ještě v r. 1885 funkční a který byl napájen vodou svedenou dřevěným potrubím z horní části obce „Ovčín", kde pramenil místní potok. Dle berního rejstříku kraje plzeňského z r. 1389 byly Dolany zapsány jako „villa plurimorum" což značí, že ves náležela více pánům.
Ve 14. a 15. století byl majiteli Dolan již zmiňovaný rod Rýzenberků, který tvořil jednu z četných větví Drslaviců, z nichž odvozují svůj původ i páni Černínové z Chudenic.
Na sklonku 15. stol. (od r. 1492) stal se držitelem Dolan Radek Měsíček z Výškova, který po celou dobu svého vlastnictví (zhruba do r. 1631) žil v dolanské tvrzi. Po jeho smrti se vlastníci dolanského statku rychle střídali, přičemž jedním z posledních byl řád jesuitů, který zde působil od r. 1679 až do r. 1773, kdy byl zrušen. V 18.století byla dolanská tvrz s přilehlými pozemky postupně rozprodána mezi místní usedlíky.